Arabistan'da 10 bin memurun işine son verildi

Ülkede geçen yıl, devlet dairelerinde çalışan 9 bin 267 yabancının işine son verildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CİDDE- Suudi Arabistan'da geçen yıl ülke çapında devlet dairelerinde çalışan 9 bin 267 yabancının işine son verildiği bildirildi. Sivil Hizmetler Bakanı Abdurrahman el-Barrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkenin çeşitli şehirlerinde, devlet dairelerinde çalışan 9 bin 267 işçinin biten sözleşmlerinin yenilenmediği ve işten çıkarıldığını, iş için müracaat eden 2 bin 607 yabancının da başvurusunun kabul edilmediğini belirtti. 

Söz konusu uygulamanın ülke vatandaşlarının istihdamına yönelik olduğunu aktaran Barrak, Suudi vatandaşlarından boş kalan yerlere ancak yabancı işçilerin alınabileceğini kaydetti.  

Suudi vatandaşlarından yetişmiş yeterli personel bulunmaması nedeniyle daha sağlık sektöründe çok sayıda yabancı işçinin bulunduğunu aktaran Barrak, 5 yıllık kalkınma planında, özellikle işsiz Suudilere iş bulunması yönünde daha çok çaba harcayacaklarını dile getirdi. 

Suudi Arabistan'ın 2013 yılının başından bu yana, 9.4 milyon yabancı işçiden 1 milyon 200 bininin ülkelerine gönderdiği belirtiliyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir