Atina'da polis karakoluna silahlı saldırı

Koridalos semtinde yapılan saldırıda karakola çok kez ateş edildi ve bir el bombası atıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ATİNA - Yunanistan'ın başkenti Atina'da bu sabaha karşı bir polis karakoluna silahlı saldırı düzenlendi.

Atina Haber Ajansı (ANA), kentin güneyindeki Koridalos semtinde saat 04.15'te yapılan saldırıda karakola çok kez ateş edildiğini ve bir el bombası atıldığını duyurdu. Saldırganların 3 veya 4 kişi olduğunun sanıldığı belirtilen haberde, saldırıda kullanılan silahın 9 mm çapında olduğunun belirlendiği, atılan el bombasının ise infilak etmediği kaydedildi. Kurşunların karakol binasına isabet ettiği açıklandı.

Öte yandan bir gazeteyi telefonla arayan kimliği belirsiz bir şahsın, eylemi Devrimci Mücadele örgütü adına üstlendiği kaydedildi.

En son 5 Ocakta çevik kuvvet (MAT) ekibine silahlı saldırıda bulunarak bir polis memurunu ağır yaralayan örgüt, ayrıca 23 Aralık 2008 tarihinde bir çevik kuvvet aracına ateş açılması ve Paleo Faliro semtinde bir petrol şirketine bombalı saldırıda bulunmuştu.

Adını 2003'te Atina adliyesi ile Citibank şubeleri, 2004'te polis karakol ve araçları, 2005'te Çalışma ve Ekonomi bakanlıklarına saldırılar, 2006'da eski Kamu Düzeni Bakanı Yorgo Vulgarakis'e bombalı saldırı, 2007'nin ocak ayında ise ABD'nin Atina Büyükelçiliğine roketli saldırı düzenleyerek duyuran örgüt, 2007 yılı mayıs ayında bu saldırıları ve 30 Nisan 2007 tarihinde Nea İonia semti polis karakoluna 15 el ateş edilmesi ve bir el bombası atılması eylemini üstlenmişti.

Yunan hükümeti, 2007 yılı mart ayında aldığı kararla, henüz hiçbir üyesi yakalanmayan Devrimci Mücadele adlı örgütün çökertilmesine katkıda bulunacak kişilere 800 bin avro tutarında para ödülü verileceğini açıklamıştı.