11 °C

Banka CEO'su CIA ajanı çıktı

Emekli banka müdürü Ed Hale ünlü Amerikan televizyonu CBS'e bağlı kuruluş WJZ’ye verdiği bir röportajda 1991 yılından 2001 yılına kadar CIA casusu olarak çalıştığını söyledi

Banka CEO'su CIA ajanı çıktı

NEW YORK - ABD’de bir bankanın CEO’sunun aynı zamanda CIA ajanı olarak çalıştığı ortaya çıktı.

ABD’de bir banka CEO’sunun aynı zamanda CIA ajanlığı yaptığı ortaya çıktı. ABD’li First Mariner Bank’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ed Hale, 1991-2001 yılları arasında CIA ajanı olarak ikinci bir hayat yaşadı. 

Hale, “Mükemmel saklanıyordum çünkü burada ABD’de tüm dünyanın gözünün önündeydim. Bu yüzden birini alıp Afganistan’a, Özbekistan’a gönderebilecek pozisyondaydım” dedi. Hale, CIA’daki görevlerinden birinde kendisini Taliban lideri Usame Bin Ladin’i bulma operasyonunda bulduğunu da ifade etti. 

Hale Bin-Ladin’le ilgili olarak, “90’larda Bin Ladin’in izini bulmuştuk. İsmen kendisini biliyordum ama yüzünü hiç görmemiştim” dedi. 11 Eylül saldırılarından sonra kısa bir süre sonra Hale CIA’den emekli oldu. Hale aynı zamanda ABD’de Baltimore Blast isimli bir salon futbolu takımının da sahibi. CIA ise bir dönem Ed Hale isimli bir ajanları olduğu bilgisini teyit etmedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.