Belçika'da başbakanlık Fransızlara geçiyor

Kral II. Albert, hükümeti kurma görevini Valon Sosyalistlerinin Başkanı Elio Di Rupo'ya verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BRÜKSEL - Federe yapılı Belçika'da son 36 yıldır, nüfusun yüzde 60'ını oluşturan Flamanların üstlendiği başbakanlık, Fransızca konuşan Valonlara geçiyor.

Belçika Kralı II. Albert, 13 Haziran'da düzenlenen erken genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevini Valon Sosyalist Parti (PS) Başkanı Elio Di Rupo'ya verdi. İtalyan asıllı Di Rupo, parlamentoda çoğunluk için en az 4 partili koalisyon hükümeti müzakerelerini başarılı sonuçlandırırsa Belçika'nın tarihinde ilk eşcinsel ve 1974'ten bu yana ilk Valon başbakanı olacak.

13 Haziran seçimlerinde, kampanya döneminde Flaman bölgesinin bağımsızlığnı savunan Bart De Wever başkanlığındaki Flaman İttifakı, bu bölgede oyların yüzde 28'ini alarak en yakın rakibi Hristiyan Demokratlara 10 puan farkla birinci çıkmış, 150 üyeli Belçika parlamentosunda 27 koltuk kazanmıştı.

Flaman bölgesinin birinci partisi olarak normal şartlarda başbakan olması beklenen De Wever, bu koltuğa ilgi duymadığını açıklayınca Kral II. Albert tarafından yeni koalisyon hükümetiyle ilgili rapor hazırlamakla görevlendirilmişti. Önerilerini dün II. Albert'e sunan De Wever, partiler arasındaki uyumun henüz hükümet ortaklığı noktasına gelmediğini belirterek, ekim ayına kadar yeni hükümet beklentisine girilmemesini istemişti.

Ülke nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı Valon bölgesinde ise Sosyalistler yüzde 37,6 oyla, en yakın rakipleri Liberallere 15 puan fark atarak açık ara ilk sırayı almıştı. Sosyalistler bu sonuçla parlamentoda 26 koltuk elde etmişti.

Bu yıl sonuna kadar AB dönem başkanlığını da üstlenen Belçika'da yeni hükümetin Brüksel-Halle-Vilvord seçim bölgesinin paylaşımı başta olmak üzere Flaman ve Valon toplumları arasında yıllardır çözülemeyen kurumsal sorunları gündemine alması bekleniyor.

 

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir