7 °C

BM Genel Kurulu'nun yeni başkanı Kutesa oldu

Birlemiş Millet Genel Kurulu'nda başkanlığa, Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa seçildi

BM Genel Kurulu'nun yeni başkanı Kutesa oldu

BM Genel Kurulu'nun yeni başkanı Uganda Dışişleri Bakanı Kutesa oldu 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER  - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 69. dönem başkanlığına Uganda Dışişleri Bakanı Sam Kutesa seçildi. 

193 üye ülkeden oluşan BM Genel Kurulu'nun bugün yaptığı oylamada seçilen Kutesa, 69. dönem sonunda kadar bir yıl süreyle Genel Kurul Başkanlığı görevinde bulunacak. 

Kutesa, beş coğrafi bölge arasında değişen başkanlık uygulamasında sıra Afrika ülkeleri grubunda olması nedeniyle grubun tek adayı olarak BM Genel Kurulu'nun yeni dönem başkanı oldu. 

Kutesa, Latin Amerika ve Karayipler grubundan seçilen ve halen görevi devam eden 68. dönem Genel Kurul Başkanı John Ashe'den eylül ayı ortasında görevi devralacak. Kutesa'nın başkanlık edeceği 69. Dönem Genel Kurul çalışmaları 16 Eylül'de başlayacak.  

Yolsuzluk iddiaları ve Uganda'daki eşcinsellik karşıtı yasaya verdiği destek gibi gerekçelerle insan hakları örgütlerinin yoğun tepki göstermesi ve bazı gruplarının başkanlığını engellemek için imza kampanyası başlatması, Kutesa'nın başkan olarak seçilmesini engelleyemedi.  

BM Genel Kurulu'ndaki seçimlerde kullanılan coğrafi bölge sisteminde "Afrika, Asya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler, Batı Avrupa ve diğerleri" yer alıyor. Türkiye, ''Batı Avrupa ve diğerleri'' grubunda bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.