13 °C

BMGK'dan "kritik altyapı" kararı

BMGK, ülkelerin kritik altyapılarının terör saldırılarına karşı korunabilmesini için işbirliği ve bilgi paylaşımı yapılmasına yönelik karar aldı.

BMGK'dan kritik altyapı kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), "Kritik Altyapının Terör Saldırılarına Karşı Korunması" konulu karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Konseyin dönem başkanı Ukrayna tarafından sunulan tasarı 15 ülkenin de desteğiyle onaylandı.

Kararda, terör örgütlerinin ülkelerin kritik önemi bulunan altyapı tesis ve kurumlarını hedef aldığı, bundan dolayı hem sivil can kaybı hem de ülkelerin kaynaklarına büyük darbe vurmayı amaçladıkları kaydedildi.

Kritik altyapıya örnek olarak banka ve finans kurumları, telekomünikasyon, hava, deniz ve kara ulaşım yolları, enerji ve su iletim şebekeleri gibi hassas kurumların yer aldığı kararda, bu tür saldırıların vereceği maddi zararın yanı sıra kaosa yol açacağı ve ülkelerin savunma kabiliyetlerini önemli ölçüde azaltacağı ifade edildi.

Kararda bu tür saldırılara karşı tüm ülkelerin ve ilgili kurumların iş birliğine gitmesi ve bilgi paylaşımının önemi vurgulandı.

Türkiye'de altyapıya yönelik saldırılar

Toplantıda konuşan Türkiye'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Güven Begeç, Türkiye'nin birçok terör örgütüyle mücadele ettiğini hatırlatarak, bu örgütlerin önemli altyapı kurumlarına saldırılar düzenlediğini belirtti.

DEAŞ'ın geçen yıl Atatürk Havalimanı'na saldırdığını, PKK'nın baraj, boru hattı, sağlık kuruluşları, okullar ve kamu çalışanlarını hedef aldığını dile getiren Begeç, FETÖ darbe girişimi sırasında ise TBMM'nin savaş uçaklarıyla vurulduğunu ifade etti.

Begeç, kritik altyapı kurumlarını korunması için uluslararası iş birliğinin hayati önemi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap