17 °C

Bosch, Siemens’in BSH’deki payını alıyor

Bosch, Siemens’in BSH’deki hisselerinin tamamını 3 milyar euroya satın alıyor

Bosch, Siemens’in BSH’deki payını alıyor

İSTANBUL - Bosch, Siemens’in BSH (Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH)’deki hisselerinin tamamını satın alıyor.

Yüzde 50’lik hissenin satın alma fiyatı toplam 3 milyar euroyu bulurken, buna ilaveten 250’şer milyon euro tutarında kar payı da dağıtılacak böylece BSH, tamamen Bosch Grubu’na ait bir iştirak haline gelecek.

Bosch ve Siemens, iki kuruluşun ortak girişimi Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH’deki (BSH) yüzde ellilik Siemens hissesinin Robert Bosch GmbH tarafından satın alınması konusunda anlaştı.
İşlem, hem Bosch Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu hem de Siemens Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu tarafından onaylandı. Satın alma fiyatı toplam 3 milyar Euro olacak. Buna ilaveten, Siemens ve Bosch’a işlem tamamlanmadan önce BSH’den 250’şer milyon Euro tutarında kar payı dağıtılacak.

Halen düzenleyici kuruluş onayı gerektiren işlemin, 2015 takvim yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

BSH, bunun ardından tamamen Bosch Grubu’na ait bir iştirak haline gelecek. Anlaşma koşulları uyarınca, uzun vadede BSH’nin Siemens markası altında ev aletleri üretmesi ve pazarlamasına da izin verilecek.

Robert Bosch GmbH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, anlaşmayla ilgili olarak “BSH uzun yıllardır başarılı ve karlı bir şirket oldu. Stratejik ve teknolojik olarak, Bosch Grubu için tam biçilmiş kaftan” dedi.

Siemens CFO’su Ralf P. Thomas, “BSH’daki hissemizin satışı, yoğun şekilde kendi ana faaliyet alanlarımıza odaklanmaya devam etme hamlemizin bir parçasını oluşturuyor. Bosch ve Siemens olarak on yıllardır yürüttüğümüz güçlü ortaklık kapsamında, BSH’ı ev aletleri alanında başarılı bir lider kuruluş haline getirdik. BSH’ın tamamının Bosch tarafından satın alınması; sürekliliği, yeni bakış açıları ile bir araya getirerek BSH müşterileri, iş ortakları ve çalışanlarına son derece sağlam ve sürdürülebilir bir yapı sunacaktır. Bosch ile müzakerelerimiz her zaman yapıcı ve karşılıklı güvene dayalı oldu” ifadelerini kullandı.

BSH CEO’su Dr. Karsten Otttenberg, “Bosch’un tüm BSH hisselerini satın almasıyla birlikte, önümüzdeki dönemde uzun dönemli yönelimi bulunan ve bizi bundan sonraki stratejik gelişimimizde de destekleyecek güçlü, bir sahibimiz olacak,” dedi.

BSH'nin 2025 yılına kadar gelirini ikiye katlama hedefine ulaşmak için araştırma geliştirmenin yanı sıra markalarına yaptığı yatırımlarını da artıracağını belirten Raschke, “45 yılı aşkın bir süre boyunca Siemens ile sürdürülen güçlü ortaklığın ardından, Bosch, satın alma il BSH çalışanları için uzun vadeli bir perspektif sunuyor” dedi.

BSH, dünya lideri haline geldi

Bosch ve Siemens, 1967 yılında ev aletleri alanındaki faaliyetlerini birleştirerek BSH adlı ortak girişimi kurdu. O günden bu yana da, Avrupa’nın en büyük ev aletleri üreticisi ve alanında bir dünya lideri haline gelen BSH, 2013 yılı itibarıyla dünya çapında yaklaşık 10,5 milyar Euro civarında gelire ve 50.000 çalışana sahip. BSH ürün portföyünde; ocak, fırın ve aspiratörden bulaşık, çamaşır ve kurutma makinesine; buzdolabı-donduruculara ve elektrikli süpürgeden, kahve makinesi, su ısıtıcısı, ütü ve saç kurutma makinesi gibi küçük ev aletlerine kadar çok geniş bir ev aletleri yelpazesi yer alıyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap