8 °C

Çin ihracatında sürpriz düşüş

Çin’de Şubat ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,1 düşerek beklentilerin oldukça altında kaldı

Çin ihracatında sürpriz düşüş

PEKİN- Çin’de küresel belirsizlikler ve Ay Yılı Kutlamaları için verilen tatiller nedeniyle Şubat ayında ihracat beklentilerin tamamen tersi şekilde yüzde 18,1 değer kaybetti. 

Ekonomistler, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 artış bekliyordu. Çin’de Şubat ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 arttı. Bu şekilde ticaret açığı 23 milyar dolara yükseldi. Reuters anketine katılan ekonomistler ithalatta yüzde 8’lik artış beklerken, ülkenin ticaret açığının 14,5 milyar dolar olacağına işaret etmişti. 

Çin’de Ay Yılı Kutlamaları Ocak ayının sonu ile Şubat ayını kapsayan günlerde gerçekleşti. Bu süreçte birçok fabrika kapalı kaldı. 

Harcamalar artabilir

Pekin merkezli danışmanlık şirketi Minsheng Securities’in ekonomistlerinden Li Heng, “Şubat ayı ihracat rakamları beklentilerin tamamen zıttı bir şekilde düşerek, büyük şaşkınlık yarattı. Ocak ve Şubat ayı ihracat rakamlarının toplamı bile beklentileri yakalamıyor. Çin hükümeti ekonomik büyüme yavaşlamaya devam ederse, yatırım projelerini destekleyecek programlar için harcamalarını artırabilir” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.