10 °C

Çin'de süt firmalarına rekor para cezası

Çin'de süt firmalarına rekor para cezası

ŞANGHAY - Çin'de altı büyük süt ürünleri firmasına, fiyatlar üzerinde tekel oluşturdukları ve haksız rekabete sebep oldukları gerekçesiyle toplam 670 milyon yüen (yaklaşık 210 milyon lira) para cezası verildiği bildirildi.

Çin Kalkınma ve Reform Komisyonu Fiyat Kontrol ve Denetim İdaresi, ülkede faaliyet gösteren altı büyük süt ürünleri firmasına, pazarda fiyat tekeli oluşturdukları ve haksız rekabete yol açtıkları gerekçesiyle ilgili yasa uyarınca toplam 670 milyon yüen (yaklaşık 210 milyon lira) para cezası verildiğini açıkladı. 

Bu cezanın, ülkede haksız rekabet nedeniyle verilen cezalar arasında rekor niteliğinde olduğu kaydedildi.

Kalkınma ve Reform Komisyonu yetkilileri, bu yılın mart ayından beri 9 süt ürünleri firmasını denetlediklerini ve bu süreçte 6 firmanın piyasada haksz rekabete yol açtığının belirlendiğini vurguladı.

Ülkede hafta başı süt tozlarında zehirli bakteri tespit edilen Yeni Zelanda firması Forrenta'nın da para cezası alanlar arasında olduğu ifade edildi. Cezai yaptırım uygulanan diğer firmaların ise Biostime, Mead Johnson, Dumex, Abbott ve Friesland olduğu duyuruldu.

Samsung ve LG gibi küresel elektronik devlerinin da aralarında bulunduğu 6 firmaya da ürettikleri LCD ekranlara pazarda tekel olmalarının verdiği avantajları kullanarak aşırı yüksek fiyat belirledikleri gerekçesiyle bu yılın başlarında Çin hükümeti tarafından toplam 353 milyon yüen para cezası verilmişti.

Uzmanlar, Pekin yönetiminin haksız rekabetle mücadelede kararlı göründüğünü ve bu tür para cezalarının diğer firmalar için de uyarı niteliği taşıdığını savunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.