9 °C

Dalien 2009 Davos Yaz Forumu, Çin'de başladı

Çin Başbakanı Ven Ciabao, Çin'in global krizde uyguladığı makro ekonomik politikayı değiştirmeyeceklerini söyledi

Dalien 2009 Davos Yaz Forumu, Çin'de başladı

 

ANKARA - Dalien 2009 Davos Yaz Forumu, Çin'in kuzeyindeki Liaoning eyaletinin Dalien şehrinde başladı.

Çin Başbakanı Ven Ciabao, forumda yaptığı konuşmada, Çin'in global krizde uyguladığı makro ekonomik politikanın başarılı olduğunu ve bu politikayı değiştirmeyeceklerini söyledi.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Çin'in küresel finans kriziyle mücadeleye yönelik uyguladığı makro ekonomi politikası ve plan paketinin sonuç vermeye başladığını söyleyen Ven, ancak Çin ekonomisindeki canlanmanın henüz istikrarlı, sağlam ve dengeli olmadığını, dolayısıyla Çin'in bu koşullarda makro ekonomi politikasını değiştirmeyeceğini belirtti.

Başbakan forumda, dünya ülkelerinin işbirliğini güçlendirerek, "Küresel iklim değişikliğiyle ortaklaşa mücadele etme, ticaret ve yatırım korumacılığına hep beraber karşı koyma, dünya ekonomisinde sürdürülebilir canlanmayı sağlama ve fikri mülkiyetleri ortaklaşa koruma" dahil dört öneri sundu.

Gündemi "büyümenin canlandırılması" olarak belirlenen, "teknoloji ve yaratıcılık" gibi konularında ele alınacağı üç gün sürecek foruma, 80'den fazla ülke ve bölgeden gelen siyasetçi, iş adamı ve uzmanlarla birlikte 1400'den fazla kişi katılıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap