10 °C

Ebola salgını yayılıyor: Nijerya 'ulusal acil durum ilan' etti

Nijerya'da Ebola virüsünden ikinci kayıp yaşanırken, ülke genelinde "ulusal acil durum" ilan edildi. Nijerya, tüm tıbbi kuruluşları Ebola ile mücadele için harekete geçirdi ve ABD'den de yardım talebinde bulundu.

Ebola salgını yayılıyor:  Nijerya 'ulusal acil durum ilan' etti

ABUJA - Nijerya Sağlık Bakanı Onyebuchi Chukwu, tüm dünyanın Ebola virüsü tehdidi altında olduğunu söyledi. 

Chukwu, haftalık bakanlar kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Ebola virüsü nedeniyle bir hemşirenin daha hayatını kaybettiğini ve böylece ülke genelinde ikinci kaybın yaşandığını doğruladı. 

Bağlantılı uçuşlar nedeniyle dünya ülkelerinin uyarıldığını anlatan Chukwu, "Tüm dünya, gerçekten ciddi bir risk altında. Üstelik hiç kimsenin bağışıklığı da yok" dedi. 

Chukwu, bazı önlemlerin alındığını ve ülke genelindeki sağlık kuruluşlarının uyarıldığını, ABD'den de tıbbi yardım ile deneme amaçlı ilaç talep edildiğini söyledi. 

Bakan Chukwu ayrıca, ülke genelinde 36 eyalet ve başkentte kullanılmak üzere "izolasyon çadırı" kullanılacağını kaydetti. Hastalığın oldukça bulaşıcı olduğunun altını çizen Chukwu, mümkün olduğunca yakın temastan ve tokalaşmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ebola salgını nedeniyle ölenlerin sayısının 932'ye yükseldiğini bildirmişti. 

Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çok yüksek olduğu Ebola'ya yol açan virüs, sudan veya havadan geçmiyor, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor. Virüs, bugüne kadar daha çok hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken, yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.