9 °C

El Nusra'ya büyük darbe

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’in Türkiye sınırındaki Selkin kasabasında toplantı halindeki El Nusra Cephesi liderliğinin hedef alındığı saldırıda, aralarında örgütün askeri komutanı Ebu Hammam eş-Şami’nin de bulunduğu en az dört kişi öldü

El Nusra'ya büyük darbe

El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin üst düzey komutanları, İdlib'in Türkiye sınırına yakın Salkin kasabasındaki saldırıda öldürüldü.

Saldırıda, Nusra'nın Genel Askeri Komutanı Ebu Humam el-Şami'nin de öldüğü iddia ediliyor. Nusra toplantısında 18 üst düzey ismin öldürüldüğü söyleniyor.

Saldırıya ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun hava saldırısının neden olduğu iddia edilse de, koalisyon son 24 saatte İdlib'e herhangi bir hava saldırısı düzenlemediğini açıkladı.

Saldırıyı, Suriye Hava Kuvvetleri üstlendi. Saldırıda Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Culani'nin ölmüş olabileceği iddia ediliyor.

Ebu Humam el-Şami, o dönemki Irak İslam Devleti lideri Ebubekir el-Bağdadi tarafından Suriye'ye Nusra Cephesi'ni kurmak için gönderilen ekibin içerisinde yer alan önemli bir isim.

Öldürülen diğer Nusra liderleri Ebu Musab el-Filistini, Ebu Ömar el-Kürdi, Ebu el-Bara el-Ensari.

Yakın zamanda, Nusra Cephesi'nin Katar'ın baskısıyla El Kaide'den ayrılarak ismini değiştireceği ve böylece Batı ve Katar'dan silah-para yardımı almasının kolaylaştırılacağı konuşuluyordu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.