13 °C

Endonezya'da 100 milyon kişi için sel riski

Şiddetli yağışların etkisini sürdürdüğü Endonezya'da 100 milyona yakın kişinin sel ve heyelan riski altında yaşadığı tespit edildi.

Endonezya'da 100 milyon kişi için sel riski

Ulusal Afet Yönetimi Ajansı (BNPB), yaptıkları araştırmaya göre yağışlı mevsim içinde bulunan Endonezya'da yaklaşık 60 milyon kişinin sel, 40 milyon kişinin de heyelan tehlikesinin olduğu alanlarda yaşadığını duyurdu.

Riskli bölgeler için ön hazırlıkların yapıldığı belirtilen BNPB açıklamasında, şiddetli yağışların ülke genelinde üç ay daha etkili olması beklendiğinden bu kapsamda yerel birimlerle ön uyarı ve acil durum müdahalelerine karşı tedbirlerin artırıldığı kaydedildi.

Ülke genelinde kasım ayı itibarıyla aşırı yağışlara bağlı 545 heyelan ve 689 toprak kaymasının meydana geldiğini aktarılan açıklamada, sığınma evlerine ek gıda takviyesinde bulunulduğu bilgisi paylaşıldı.

Kasırgada ölü sayısı 27'ye yükseldi

Öte yandan yetkililer, Cava Adası'nda etkili olan Cempaka Kasırgası'nın yol açtığı toprak kaymalarında 18, sellerde ise 9 kişinin yaşamanın yitirmesiyle ölü sayısının 27’ye çıktığını açıkladı.

Tropikal iklime sahip ve muson yağmurlarının etkisi altındaki 256 milyon nüfuslu Endonezya'da özellikle eylül-mart döneminde aşırı yağış düşüyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.