18 °C

Eski İngiltere Büyükelçisi: Dilediğimiz an Brexit'ten vazgeçebiliriz

İngiltere'nin eski AB Büyükelçisi John Kerr, İngiltere'nin Brexit kararından istediği zaman vazgeçebileceğini söyledi. Hükümet yeni bir referandumun demokratik prensiplere aykırı olacağını söylese de, Brexit kararının geri alınabileceğine yönelik tartışmalar sürüyor.

Eski İngiltere Büyükelçisi: Dilediğimiz an Brexit'ten vazgeçebiliriz

Avrupa Birliği'nin (AB) temel anlaşması olan Lizbon Anlaşması'nda, 'üyelerin ayrılma sürecini' tanımlayan 50. maddenin yazarı olan İngiltere'nin eski AB Büyükelçisi John Kerr, İngiltere'nin Brexit kararını istediği zaman değiştirebileceğini söyledi.

Associated Press ajansının haberine göre Kerr, İngiltere'nin AB'den ayrılacağı 2019 yılına kadar kararını değiştirerek süreci durdurabileceğini ifade etti. 1990-1995 yılları arasında İngiltere'nin AB Büyükelçisi olan Kerr, "Boşanma görüşmeleri devam ederken taraflar hala evli durumda. Bu aşamada fikrimizi değiştirebiliriz" diye konuştu.

Kerr, İngiltere hükümetinin vatandaşlarını yanlış yönlendirerek, Brexit'in durdurulamaz olduğuna inanmalarını sağladığını da belirtti.

Brexit'te kesin tarih belli olduBrexit'te kesin tarih belli oldu

Brexit karşıtı cephe büyüyor

Geçen yıl düzenlenen referandumda İngiltere, seçmenlerin yüzde 51,9'unun desteğiyle AB'den ayrılma kararı almıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, geçen cuma günü, Brexit sürecini yavaşlatmaya ya da durdurmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceklerini, böyle bir adımın halkın demokratik iradesine aykırı olacağını söylemişti.

İngiltere'nin ABD'den ayrılma sürecinden sorumlu bakanı David Davis de, Brexit'in kesin tarihini 29 Mart 2019 olarak ilan etmişti.

Öte yandan İngiltere kamuoyu, Brexit süreci konusunda ikiye bölünmüş durumda. Daha önce AB'den ayrılma kararını destekleyen iktidardaki Muhafazakar Parti'den birçok ismin de, son dönemde ayrılma karşıtı açıklamalar yapması dikkat çekiyor.

Brexit karşıtları , AB'den ayrılmanın ülkede yargı, ekonomi ve birçok alanda ciddi belirsizlikler yaratacağı konusunda ısrar ediyor.

Brexit yanlıları ise, ülkede yeni bir referandum düzenleme girişiminin, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olan ülkeyi krize sürükleyeceğini söylüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve milyarder işadamı George Soros gibi isimler de, daha önce Brexit kararının geri alınabileceğini söylemişti.

Kaynak: Ajanslar

Brexit sonrası 75 bin kişi işsiz kalabilirBrexit sonrası 75 bin kişi işsiz kalabilir

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.