17 °C

Etik tartışması muhalefet liderini işinden etti

Etik tartışması muhalefet liderini işinden etti

PARİS - Fransa'da parlamenterlere görev süreleri boyunca bazı iş kollarında çalışma yasağı getirilmesi tartışmaları sürürken, ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP)lideri Jean-François Cope, avukatlık mesleğini bırakacağını açıkladı.
RTL radyo kanalının sorularını yanıtlayan Cope, Fransa'da parlamenterlerin mal varlıkları ve ticari faaliyetleri ile ilgili tartışmaya dikkat çekerek, "Bundan sonra avukatlık faaliyetlerimi bırakacağım" dedi.
Ülkede durumun giderek vahim bir hal aldığı saptamasında bulunan Cope, "Fedakarlık yapmamız gerekiyor" diye konuştu.
Fransa'da Sosyalist hükümet, parlamenterlerin para ve mal varlıklarının kamuoyuna açıklanmasını öngören yasa tasarısını Çarşamba günü bakanlar kuruluna sunacak. Ancak gerek iktidar gerek muhalefet partilerine üye parlamenterlerin, hükümetin hazırladığı tasarıya sıcak bakmadığı biliniyor.
Hükümet, geçen ay istifa eden Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac hakkında "vergi kaçakçılığı" suçlamasıyla dava açılmasının ardından konu ile ilgili bir tasarı hazırlamayı kararlaştırmıştı.
Fransa'da hükümet, mal ve para varlıklarının açıklanması dışında, yolsuzluk ve vergi kaçakçılığından hüküm giyenlerin bir daha kamu görevine getirilmemesi, parlamenterlerin görev süreleri boyunca bazı iş kollarında çalışmalarının engellenmesi için bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap