7 °C

Euro Bölgesi'nde enflasyon ağustosta ekside kaldı

Haziranda yüzde -0,1 ile tarihinde ilk kez eksiye inen ve temmuzda yüzde -0,7'ye kadar gerileyen enflasyon, ağustosda -0,2'ye çıktı

Euro Bölgesi'nde enflasyon ağustosta ekside kaldı

 

 

BRÜKSEL - Ortak para euro kullanan 16 ülkede Haziran ayında yüzde -0,1 ile tarihinde ilk kez eksiye inen ve Temmuz ayında yüzde -0,7'ye kadar gerileyen yıllık enflasyon, Ağustos ayında -0,2'ye çıktı. Euro Bölgesinde enflasyon oranı geçen yılın aynı döneminde yüzde 3,8 düzeyindeydi.

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, 27 üyeli AB'de ise Temmuz ayında yüzde 0,2 olan ortalama enflasyon oranı Ağustos'ta yüzde 0,6'ya tırmandı. AB'de geçen yıl Ağustos ayında enflasyon yüzde 4,3 seviyesindeydi.

Ağustos ayında eksi enflasyona sahip AB üyeleri yüzde -2,4'le İrlanda, yüzde -1,2'yle Portekiz, yüzde -0,9'la Kıbrıs Rum Kesimi, yüzde -0,8'le İspanya, yüzde -0,7'le Estonya ve Belçika, yüzde -0,2'yle Fransa ve Lüksemburg ile yüzde -0,1'le Almanya ve Hollanda şeklinde sıralandı. Çek Cumhuriyeti'nde ise sıfır enflasyon görüldü.

Geçen ay AB'de enflasyonun artıda olduğu ülkeler ise yüzde 0,1'le İtalya, Avusturya ve Slovenya, yüzde 0,5'le Slovakya, yüzde 0,7'yle Danimarka, yüzde 1'le Yunanistan ve Malta, yüzde 1,3'le Finlandiya ve Bulgaristan, yüzde 1,5'le Letonya, yüzde 1,6'yla İngiltere, yüzde 1,9'la İsveç, yüzde 2,2'yle Litvanya, yüzde 4,3'le Polonya, yüzde 4,9'la Romanya ve yüzde 5'le Macaristan oldu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap