Fildişi Sahili'nin elmas ambargosu bitiyor

Fildişi Sahili 9 yıl aradan sonra elmas ticaretine başlıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABİDJAN - Maden ve Sanayi Bakanlığı Segela Bölge Müdürü Koko Lobognon, 9 yıl aradan sonra elmas ticaretini tekrar başlatmak ve buna yönelik hazırlıkları tartışmak için Maden ve Sanayi Bakanı ile sektörün ileri gelenlerinin kısa süre içinde toplantı düzenleyeceğini bildirdi. 

Toplantıya Maden ve Sanayi Bakanlığı yetkilileri, alıcılar ve çeşitli şirket temsilcilerinin katılması bekleniyor. 

Birleşmiş Milletler'in (BM) elmas ticaretine yönelik ambargoyu kaldırmasının ardından Fildişi elması dünya pazarına tekrar girebilecek. 

BM'nin nisan 2014 tarihinde yayımladığı rapora göre, ayrılıkçıların eski lideri ve halen Fildişi Sahili ordusunda yarbay olarak görev yapan Issiaka Ouattara (takma adıyla Wattao) ile Malili Sekou "Tortya" Niangadou, ambargoyu ihlal ettikleri için tutuklanmışlardı. Kimberley sürecinde 22 Kasım 2013'te atılan ilk adımın ardından BM, 29 Nisan 2014'te ambargo hükmünü kaldırmıştı. 

Kimberley Süreci Sertifika Sistemi, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin öncülüğünde 5 Kasım 2002'de kurulmuştu. Sistem, elmas ticaretini kontrol altına alarak çatışma bölgelerinden çıkarılan elmasın yasa dışı ticaretini önlemeyi hedefliyor.  

Fildişi Sahili'ndeki kaynakların 11 milyon karat olduğu tahmin ediliyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir