5 °C

Fransa tarıma yatırımı artırdı

Fransa Başbakanı Valls, tarım sektörüne üç yılda 3 milyar euro yatırım yapılacağını duyurdu.

Fransa tarıma yatırımı artırdı

Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkenin batısında yer alan Bretagne bölgesinden traktörleriyle, et ve süt ürünlerindeki düşük fiyatları protesto etmek için gelen ve Paris'e çıkan bazı ana yolları trafiğe kapatan çiftçilerin eylemiyle ilgili basının karşısına geçti. 

Ulusal Tarım İşçileri Konfederasyonu temsilcileriyle görüşmesinin ardından Valls, hükümetin tarım işçilerine ve hayvan yetiştiricilerine vergi borçlanması konusunda kolaylıklar sağlayacağını dile getirdi. Valls, bu anlamda tarım sektörüne yapılacak yatırımın da üç yıl için 3 milyar euroya çıkarıldığını kaydetti. 

Sabahın erken saatlerinde  4 bin kadar tarım çalışanı, bin 773 traktörle Paris'e çıkan ana yollardan bir kısmını kapatarak et ve süt ürünlerindeki düşük fiyatları protesto etmişti. Tarım işçileri ve hayvan yetiştiricileri, süt ve et ürünlerindeki düşük fiyatları sektörde yerli ürünlerin tercih edilmemesine bağlıyor. 

Destek 600 milyon euroydu

İşçiler, geçen aydan bu yana Fransa'nın çeşitli bölgelerinde günlerce süren yol kapatma eylemleri yaptı ve hükümetin fiyat ayarlaması yapmasını istedi. Hükümet ise tarım işçileri ve hayvan yetiştiricilerine 600 milyon euro destek kararı almış, ancak rakam sendikalar tarafından yetersiz bulunmuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.