28 °C

Goldman: İstihdam verisi hayal kırıklığı yaratabilir

Piyasalarda gözler ABD'de bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

Goldman: İstihdam verisi hayal kırıklığı yaratabilir

Uluslararası piyasalar, ABD bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisini bekliyor. Goldman’a göre ABD istihdam verisi, 4 nedenden dolayı hayal kırıklığı yaratabilecek. 

 Ekonomistlerin büyük bir bölümü şubat ayında ABD istihdamının yaklaşık 235,000 dolayında yükseliş gösterdiği tahmininde bulunuyor. Ocak ayı istihdamı 257,000 seviyesindeydi.

New York merkezli dünyanın en güçlü yatırım bankalarından Goldman Sachs, veri açıklanmadan önce yayımladığı değerlendirmede 4 nedenden dolayı istihdam verisinin beklentilerden zayıf gelebileceğine belirtti.  Bu dört neden sırasıyla şöyle: 

İmalat sanayi anketindeki zayıflık

"Son imalat sanayi anketindeki istihdam unsurlarının tümü Şubat ayında geriledi. İmalat sanayi sektöründeki istihdam artışı geçtiğimiz yıl zayıfladı." 

İş fırsatları

"İş bulmanın zor olduğunu söyleyen kişiler ile kolay olduğunu söyleyenlerin cevaplarını karşılaştıran anket geçtiğimiz yıl sürekli olarak gelişme gösterdi. Ancak Şubat ayında gerileme kaydetti."

İşten çıkarmalar

"Önceden açıklanan işten çıkarmalar, son dönemdeki rafineri grevi ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşler enerji sektöründe istihdamın gerilediğine işaret ediyor."

Kötü hava koşulları

"ABD son yılların en kötü kışlarından birine esir oldu. Orta Batı ve Doğu Kıyı Bölgesi genelinde dört haftada dört önemli kar fırtınası gerçekleşti."

Beklentisinin tümüyle karamsar olmadığını da belirten Goldman , işsizlik maaşı başvurularının gerilediğini belirtti. Firmanın 220,000 seviyesindeki tahmini genel beklentilerin altında ancak bir felakete işaret etmiyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap