Güney Amerikalı liderlerin "kanser" kabusu

Chavez, Kirchner, Rousseff, Lula da Silva ve Lugo'nun ardından Kolombiya Devlet Başkanı Santos'a da kanser teşhisi konuldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Güney Amerika ülkelerinin liderleri son dönemde birbiri ardına kansere yakalanıyor. Venezuela, Paraguay, Brezilya ve Arjantin devlet başkanlarının ardından son olarak Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a da kanser teşhisi konuldu.
Kanserle mücadelesi basına en çok yansıyan Latin Amerika liderlerinin başında Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez geliyor. Leğen kemiği bölgesinden iki kez ameliyat olarak tümör aldıran ve Küba'da tedavi gören Chavez'in ne tür bir kansere yakalandığı açıklanmadı. Ancak Chavez, aylar süren tedavi sürecinin ardından Temmuz ayında hastalıktan tamamen kurtulduğunu açıkladı.
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve selefi Luiz İnacio Lula da Silva da kanserle mücadele eden Güney Amerikalı liderler arasında yer alıyor. Brezilya'nın ilk kadın devlet başkanı olan Rousseff'e 2009 yılında lenf bezi kanseri teşhisi konulmuş, siyasetçinin tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştuğu belirtilmişti. Brezilya'nın bir önceki lideri Lula da Silva ise gırtlak kanserine yakalanmış, kemoterapi sonucunda 67 yaşındaki Silva'nın hastalığı önemli ölçüde atlattığı bildirilmişti.
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner'e de geçen yıl Noel arifesinde yapılan olağan tıbbi tarama muayenesi sırasında tiroit kanseri teşhisi konulmuştu. Ocak ayında bir ameliyat geçiren 58 yaşındaki Kirchner'in daha sonra kanser olmadığı belirlenmişti. Kirchner'in sözcüsü, ameliyatta alınan doku örneklerinin incelenmesi sonucunda devlet başkanının tiroit bezinde iki nodülün tespit edildiğini, ancak kanser hücresine rastlanmadığını açıklamıştı.
Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo'ya da 2010 yılında lenf bezi kanseri teşhisi konulmuş, kemoterapinin ardından hastalık gerileme dönemine girmişti.
Peru'nun insan hakları ihlalleri nedeniyle hapiste bulunan eski lideri Alberto Fujimori ise yıllardır kanserle savaşıyor. Ağız kanserine yakalanan Fujimori, en son Ağustos ayında bir ameliyat geçirdi.
Kanserli Latin Amerika liderleri arasına katılan son isim ise Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos oldu. Prostat kanseri olduğu açıklanan 61 yaşındaki Santos'ta hastalığın erken teşhis edildiği ve tümörün bu hafta içinde alınacağı bildirildi. Uzmanlar, hastalığın tamamen iyileşme şansının ise yüzde 97 olduğunu belirtti.

Chavez'in komplo iddiası

Venezuela Devlet Başkanı Chavez, tedavi gördüğü dönemde yaptığı bir açıklamada, Güney Amerikalı liderlerin son dönemde peş peşe kansere yakalanmasına ilişkin ilginç bir iddia ortaya atmıştı.
Bu durumu "son derece garip" bulduğunu belirten Chavez, ABD'nin "kanseri yaymak için yeni bir teknoloji geliştirmiş olabileceğini" öne sürmüştü. ABD ise Venezuela liderinin iddialarına tepki göstermiş, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland iddiaları "menfur ve korkunç" olarak nitelendirmişti.
 

Bu konularda ilginizi çekebilir