10 °C

"Her Iraklı 6 bin dolar borçla doğuyor"

Irak Meclisi Maliye ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Reşid, Irak'ın toplam borcunun 112 milyar dolara dayandığını, bunun da her Iraklı için yaklaşık 6 bin dolar borca karşılık geldiğini ifade etti.

Her Iraklı 6 bin dolar borçla doğuyor

Irak Meclisi Maliye ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Ahmed Hacı Reşid, Irak'ın toplam borcunun 112 milyar dolara dayandığını ve ülkenin yıkılan bölgeleri yeniden inşa edecek güçlü bir ekonomiye sahip olmadığını belirtti.

Reşid, "Maliye Bakanlığı'nın komisyonumuza verdiği son verilere göre, Irak'ın toplam iç ve dış borcu 111 milyar 725 milyon dolar civarında. Bunu ülke nüfusuna dağıtırsak, yeni doğmuş bebekler dahil her Irak vatandaşının yaklaşık 6 bin dolar borçlu olduğunu görüyoruz." dedi.

Irak'ın özellikle dış borcunun çok tehlikeli boyuta ulaştığı uyarısında bulunan Reşid, "Dolar rezervi 80 milyar dolardan 45 milyar dolara kadar düştü. Ekonomik kalkınma neredeyse durmuş vaziyette ve hiçbir gelişim sinyali yok. Mevcut ekonomik sistem sadece memur maaşlarını ödeyebiliyor." diye konuştu.

"Yeniden inşa için 50 milyar dolar gerekiyor"

Maliye ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Reşid, terör ve çatışmalardan dolayı yıkılan bölgelerin yeniden inşası için yaklaşık 50 milyar dolarlık bütçeye ihtiyaç olduğunu dile getirirken, "Ülkenin ekonomik durumu, yıkılan bölgeleri yeniden inşa edecek güçte değil. Hükümetin daha fazla borçlanacak durumu da yok." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.