Hindistan'da sıcak havalarda 51 kişi can verdi

Hindistan'da haziran ayının başından beri sıcak havalar nedeniyle 51 kişi hayatını kaybetti. Son üç günde ölenlerin sayısı ise 8 olarak açıklandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hindistan'ı etkisi altına alan aşırı sıcaklar hayatı olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Ülkenin doğusunda bulunan Odişa'da yetkililer, son 72 saatte onlarca kişinin sıcak çarpması şikayetiyle hastanelere başvurduğunu açıkladı.

Eyalette etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle 8 kişinin hayatını kaybettiğini belirten yetkililer, sıcaklıkların artacağını kaydetti.

Yetkililer, halkı aşırı sıcaklardan korunmaları konusunda uyardı.

Sıcaklık 50 dereceyi geçti

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD) yetkilileri, ülkede şimdiye kadarki en uzun süren sıcaklık dalgasının yaşandığını ve son zamanlarda bazı bölgelerde sıcaklığın 50 dereceyi geçtiğini açıkladı.

Meteoroloji Dairesinden Mrutyunjay Mohapatra, Indian Express gazetesine verdiği demeçte, "Bu, en uzun süren sıcak hava dalgası oldu. Aşırı sıcaklar ülkenin farklı bölgelerinde yaklaşık 24 gündür devam ediyor." ifadesini kullandı.

51 kişi can verdi

Termometrelerin 49 derecenin üstünde seyrettiği Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde 2 Haziran'da 33 seçim görevlisi görevdeyken hayatını kaybetmişti.

Aşırı sıcaklar nedneiyle Bihar'da 6, Racastan'da da 12 kişi yaşamını yitirmişti. Başkent Yeni Delhi'de 29 Mayıs'ta 52,9 dereceyle tüm zamanların en yüksek sıcaklığı kaydedilmişti.