13 °C

IMF başkanı yeni ekonomik krize karşı uyardı

Gelecekte yaşanılacak krizin zamanını ve doğasını tahmin edemeyeceğini ifade eden Strauss-Kahn, ancak krizin geleceğinden emin olduğunu belirtti

IMF başkanı yeni ekonomik krize karşı uyardı

JOHANNESBURG - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, dünyanın bir sonraki ekonomik krize hazırlanmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Strauss-Kahn, Johannesburg Üniversitesi'nde öğrencilere yaptığı konuşmada, ekonomik toparlanmanın, liderlerin -sıkılaştırma ve finans piyasalarının düzenlenmesi gibi reformların sürdürülmesi konusunda- üzerinde daha az baskı hissetmesi anlamına gelebileceği endişesini dile getirdi.

Gelecekte yaşanılacak krizin zamanını ve doğasını tahmin edemeyeceğini ifade eden Strauss-Kahn, ancak krizin geleceğinden emin olduğunu belirtti.

Strauss-Kahn, krizlerin, Çin ekonomisini daha geleneksel model büyümeye kaydırdığını, ancak Çin para birimi yuanın hala "değerinin çok altında" olduğunu kaydetti. 

Finans krizinin küresel ekonomide büyük değişimlere neden olduğuna dikkati çeken Strauss-Kahn, ancak Çin ve diğer gelişmekte olan piyasalardaki tüketicilerin ABD'dekilerin yerine dünyanın büyüme motoru olabilmesi için hala uzun bir yol olduğunu dile getirdi.

Strauss-Kahn, "Sadece birkaç hafta içinde Amerikalı tüketicilerle Asyalı tüketicilerin yerini değiştiremezsiniz, bu büyüklükteki bir geminin rotasını bir gecede değiştiremezsiniz" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.