12 °C

İngiltere, ABD ile bilgi paylaşımını durdurdu

Manchester'da düzenlenen terör saldırısıyla ilgili ayrıntıların ve fotoğrafların ABD medyasına sızdırılması üzerine İngiliz polisi ABD'li yetkililerle bilgi paylaşımını durdurdu.

İngiltere, ABD ile bilgi paylaşımını durdurdu

İngiltere'nin Manchester kentinde meydana gelen saldırıyla ilgili ayrıntıların ve bazı fotoğrafların ABD medyasında çıkması, iki ülkenin polis teşkilatları arasında krize yol açtı.

Son olarak New York Times gazetesinde, saldırıda kullanılan bombaya ait parçaların ve bombanın taşındığı çantanın fotoğraflarının yayınlanmasının, İngiliz polisini "öfkelendirdiği", Manchester soruşturmasını yürüten yetkililerin Amerikalı meslektaşlarıyla bilgi paylaşmaya son verdiği belirtildi.

ABD basını, önceki gün de İngiliz yetkililerin gizli tutmaya çalıştığı saldırganın kimliğini yayınlamıştı.

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd saldırganın kimliğinin ABD basınına sızdırılmasından "rahatsız" olduğunu dile getirerek, Washington yönetimine "bunun bir daha yaşanmaması" uyarısında bulunmuştu.

İngiltere Ulusal Polis Şefleri Konseyi de ABD basınına bilgi sızdırılmasının, "önemli bir terörle mücadele operasyonunu sekteye uğratabileceği" uyarısında bulundu.

Saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten bölge polis teşkilatının bağlı olduğu Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham ise sızıntıyla ilgili kaygılarını ABD'nin Londra Büyükelçisine ilettiğini söyledi.

May'in konuyu Trump'a iletmesi bekleniyor

Başbakan Theresa May'in Brüksel'deki NATO zirvesinde bir araya geleceği ABD Başkanı Donald Trump'a bu konudaki endişelerini ileteceği belirtiliyor.

İngiliz polisinin sızıntının kaynağının ABD yönetiminden ziyade ABD güvenlik ve istihbarat güçleri olduğunu düşündüğü ifade ediliyor.

Manchester Arena konser salonunda pazartesi gecesi pop müzik sanatçısı Ariana Grande'nin konserinin sonunda düzenlenen bombalı saldırıda aralarında çocukların bulunduğu 22 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı. Polis, saldırgan Salman Abedi'nin de patlama sırasında öldüğünü bildirmişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.