İngiltere'de karın faturası 1.2 milyar sterlin oldu

Dün sabahtan beri etkili olan yoğun kar yağışının İngiltere ekonomisine bir günük faturası 1,2 milyar sterlin civarında oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

LONDRA - İngiltere'de dün sabahtan itibaren etkili olmaya başlayan yoğun kar yağışının, kapanan iş yerleri, ortaya çıkan mesai kaybı, iptal edilen uçuşlar ve benzeri sebeplerle ekonomiye getirdiği bir günlük faturası 1,2 milyar sterlin civarında oldu.

Dün bütün İngiltere çapında 3 bin ilk ve orta dereceli okulun kapanmasına yol açan kar yağışının, bugün de bu okulların büyük bölümünde eğitimin aksamasına yol açacağı bildirildi.

Son 18 yılın en etkili kar yağışı olduğu belirtilen dünkü yağışın ardından, geceyi eksi 7 derece sıcaklıkla geçiren başkent Londra'da ortaya çıkan buzlanma tehlikesine dikkat çeken yetkililer, özellikle sürücülerden bugün otomobillerini mecbur kalmadıkça kullanmamalarını istedi.

Yağışın bugün de Londra'yı içine alan güneydoğu İngiltere'de etkili olduktan sonra, yarından itibaren kuzeye doğru ilerleyeceği, kuzeydoğu İngiltere, Güney Galler ve İskoçya'nın doğusunda etkili olacağı bildirildi.

Halen şehirlerarası trenlerin seferlerindeki iptallerin sürdüğü, şehiriçi otobüs seferlerinin de buzlanma yüzünden bugün de aksayabileceği, aynı şekilde havaalanları ve manş tünelinde sefer yapan Eurostar treninin seferlerinde de aksama yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Yetkililer halkı toplu taşıma ve ulaşım araçlarının herhangi birini kullanmadan önce, kullanacakları ulaşım aracının seferlerinde aksama olup olmadığını mutlaka kontrol etmeleri yolunda uyardı.

Bu arada 500 kamyonun İngiltere'de kötü hava koşullarının etkili olduğu otobanlarda tuzlama çalışmalarını sürdürdüğü ve ana arterlerin açık tutulmasına çalışıldığı belirtilirken, sadece Yorkshire bölgesinde 18 bin ton tuzun kullanılmaya hazır beklediği kaydedildi.

Sadece dün İngiltere'nin bütün iş gücünü oluşturan 6,5 milyon çalışanının iş yerlerine gitmediği, İngiltere ekonomisinin ikinci günü de kötü hava koşullarına teslim olarak geçirmesi halinde 1,5 milyar sterline yakın bir kaybın daha ekonomiyi beklediğine işaret eden basın ise nasıl olup da 20 santimetrelik karın bu kadar gelişmiş bir batı ülkesini tümüyle ''etkisiz hale getirebildiğini'' sorguladı.