23 °C

İsrailli diplomatı sınır dışı etti

Rusya, İsrail'in Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşe Leidermann'ı casusluk yaptığı iddiasıyla sınır dışı etti.

İsrailli diplomatı sınır dışı etti

MOSKOVA - Rusya, İsrail'in Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşe Vadim Leidermann'ı casusluk yaptığı iddiasıyla sınır dışı etti.

Rus "Gazeta" gazetesinde yayımlanan haberde, Moskova'nın casusluk yaptığı şüphesiyle Liedermann'ı "istenmeyen kişi" ilan ettiği, İsrail'in ise şüphelerin yersiz olduğu gerekçesiyle Rusya'dan açıklama beklediği kaydedildi.

Gazeta, İsrail'deki Haaretz gazetesinin de konuyla ilgili haberinde, Leidermann'ın 12 Mayıs'ta Rus iç istihbarat servisi FSB elemanları tarafından diplomatik dokunulmazlığına rağmen tutuklandığını ve soruşturma sonunda ülkeyi terk etmesi için kendisine 48 saat süre tanındığını aktardı.

Haberde, Leidermann ve ailesinin, bu gelişmenin ardından 14 Mayıs'ta Rusya'dan ayrıldığı vurgulandı.

İsrail Savunma Bakanlığı, askeri ataşenin casusluk yaptığı iddialarını resmen yalanlarken, Leidermann'ın ülkeye giriş yapmasının ardından İsrail emniyet organları tarafından detaylı şekilde incelendiği belirtildi. İsrail hükümeti de Rusya'dan bu konuda açıklama beklediğini kaydetti.

İsrail'in eski Moskova Büyükelçisi Zvi Magen de İsrail basınına yaptığı açıklamada, bu olayda tek suçlunun Rus istihbarat servisi olmadığını savunarak, "Moskova'dan askeri ataşeyi çıkarma kararı üst düzeyde alınmış olabilir. Bu ülkeye (İsrail'e) şikayetini bildirme metodudur, diplomatik ilişkilerimiz bozulmadı demektir. Bizim devlete bir uyarı demektir" ifadesini kullandı.

Üzerinde gizli belgeler bulundu

 Rusya, İsrail'in Moskova Büyükelçiliği'nde görevli askeri ataşe Vadim Leiderman'ın gözaltına alındığında üzerinde gizli bilgi bulunduğunu bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,Leiderman'ın, yakalandığında üzerinde gizli bilgiler taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, Liederman'ın 12 Mayıs'ta tutuklandığı belirtilerek, "istenmeyen kişi" ilan edildiği ve ülkeyi terk etmesi için kendisine 48 saat süre tanındığı vurgulandı.

İsrail basını, Leiderman'ın Moskova'daki bir restoranda yemek yerken Rus ajanlar tarafından gözaltına alındığını ve daha sonra ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verildiğini duyurmuştu. İsrail hükümeti ajanlık iddiasını reddederek, Rusya'dan bu konuda açıklama beklediklerini kaydetmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap