19 °C

Jamaika'da Zika virüsü vakası

Sağlık Bakanlığı, ülkedeki ilk Zika virüsü vakasını doğruladı

Jamaika'da Zika virüsü vakası

Sivrisineklerden geçen ve anneye bulaşması halinde bebekte beyin hasarına neden olan Zika virüsünün Jamaika'da da görüldüğü bildirildi.

Jamaika Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Portmore bölgesinde yaşayan 4 yaşındaki bir çocukta Zika virüsüne rastlandığı belirtildi.

Yetkililer, çocuğun bir süre önce ABD'nin Teksas eyaletinden geldiğini ve 17 Ocak'ta virüs taşıdığına dair belirtiler göstermeye başladığını kaydetti.

Karayipler Halk Sağlığı Kurumunda, çocuğun Zika virüs testinin pozitif çıktığını bildiren yetkililer, enfeksiyon kaynağını belirlemek umuduyla araştırmalarını sürdürüyor.

Sağlık Bakanı'nın, pazartesi günü konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceği ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Amerika kıtasında bir yıl içinde 3-4 milyon kişinin kusurlu doğumlara neden olduğu sanılan Zika virüsünden etkileneceği tahmininde bulunmuştu. 

Brezilya'da salgın şeklinde ilk kez 2015'in mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes'in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. 

DSÖ, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika'da Zika virüsünün görüldüğünü bildirmiş ve yayılmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulunmuştu. 

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.