7 °C

Japonya'nın 'Beethoven'ı özür diledi

Samuragoçi, bestelerin aslında kendisine ait olmadığını itiraf etti

Japonya'nın 'Beethoven'ı özür diledi

TOKYO  - Japonya'da "modern çağın Beethoven"ı olarak ün kazanan ancak daha sonra bir başka bestecinin eserlerini kendi besteleriymiş gibi gösterdiği ortaya çıkan Mamoru Samuragoçi, Japon halkından özür diledi.  

Skandalın ortaya çıkmasının ardından ilk kez kameraların önüne çıkan Samuragoçi, düzenlediği basın toplantısında, bestelerin aslında kendisine ait olmadığını, 18 yıl boyunca gizlice başka bir besteci ile çalıştığını itiraf etti.  

Simgesi haline gelen uzun saçlarını kesen, sakalını traş eden Samuragoçi, kameraların önünde sürekli eğilerek hayranlarından ve yapımcılarından kendisini affetmelerini istedi.  

Geçen ay Takashi Niigakii adlı bir besteci, Samuragoçi'nin 18 yıldır bestelediğini ileri sürdüğü eserlerin hepsinin kendisine ait olduğunu açıklamıştı.   

Niigaki, Japonya'nın ünlü buz patencisi Daisuke Takahaşi'nin Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları'ndaki kısa programında Samuragoçi'nin "Keman için Kısa Sonat" adlı eserini kullanmaya karar verdiğini söylemesinin ardından bu sırrı daha fazla saklayamayacağını anladığını söylemişti.  

Hayalet besteci, kendini "müziği yüreğinde hisseden sağır bir besteci" olarak tanıtan Samuragoçi'nin sanıldığı gibi sağır olmadığını da ifşa etmişti.   

Japonya'nın "işitme engelli müzik dehası" olarak tanınan Samuragoçi ise avukatları tarafından basına dağıtılan 8 sayfalık açıklamasında, üç yıl önce işitme yetisini kısmen geri kazandığını belirtmiş ve yalan söylediği için özür dilemişti.  

Samuragoçi, otobiyografisinde henüz 10 yaşındayken Beethoven'ın tüm eserlerini icra edebildiğini, 35 yaşında ise geçirdiği bir hastalık nedeniyle tamamen sağır olduğunu yazmıştı.  

Müzik tarihinde Klasik dönemden Romantik döneme geçişin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Alman besteci Ludwig van Beethoven, tüm zamanların en ünlü ve en etkili bestecilerden biri olarak tanınıyor.  

Beethoven, 1796 yılında henüz 26 yaşındayken işitme yetisini yitirmeye başlamış, 1818 yılında tamamen sağır olmasına karşın beste yapmaya devam etmişti. 

  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.