Kentli nüfusa 2.5 milyar kişi eklenecek

"Dünya Kentleşme Beklentileri" raporuna göre, 2050'de dünya nüfusunun yüzde 66'sı kentli olacak. Bu tarihe kadar Hindistan, Çin ve Nijerya kırsallarının büyük bölümü kentleşecek, 2 buçuk milyar kişi daha kentli nüfusa eklenmiş olacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - BM Ekonomik ve Sosyal İşler Birimi tarafından yayınlanan "Dünya Kentleşme Beklentileri" 2014 raporunda, halen dünya nüfusunun yüzde 54'ünün kentlerde yaşadığı belirtilerek bu oranın 2050 yılında yüzde 66'ya çıkmasının beklendiği kaydedildi. 

Rapora ilişkin bugün BM'den yapılan açıklamada, ekonomik büyümenin kentleşmeyi de etkileyeceği vurgulanarak, 2050 yılına kadar Hindistan, Çin ve Nijerya'nın kırsal bölgelerinin büyük bölümünün kentleşeceği ve 2 buçuk milyar kişinin daha kentli nüfusa ekleneceği belirtildi.   

Mega kentlerin mevcut nüfuslarına yer verilen raporda, en kalabalık kentler olarak 38 milyon nüfusla Tokyo, 25 milyon nüfusla Yeni Delhi, 23 milyonla Shanghai, 21'er milyon nüfusla Mumbai ve Sao Paulo sıralandı. 

Tokyo 2030'da 37 milyona düşecek

Tokyo'nun 2030'da 37 milyona düşeceği ancak dünyanın en kalabalık şehri olmaya devam edeceği belirtilen raporda, halen 25 milyon nüfusla ikinci sırada olan Yeni Delhi'nin ise 2030'da 36 milyon nüfusa yükselmesinin beklendiği ifade edildi. 

Rapora göre, dünya genelindeki 28 mega kentin 16'sı Asya'da, 4'ü Latin Amerika'da, 3'er tanesi Afrika ve Avrupa'da, iki tanesi de Kuzey Amerika'da bulunuyor.  

En fazla kentleşme yüzde 82 kentli nüfusla Kuzey Amerika

Kentleşme oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 82 kentli nüfusla Kuzey Amerika. Latin Amerika ve Karayipler'de kentli oranı yüzde 80 iken Avrupa'da bu oran yüzde 73.  

Dünya kırsal nüfusunun yüzde 90'ını barındıran Afrika ve Asya'nın hızla kentleşeceği belirtilen raporda, bu hızlı kentleşmenin alt yapı, eğitim, sağlık başta olmak üzere bir çok problemi de ortaya çıkaracağı vurgulandı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir