9 °C

Kerkük'te IŞİD alarmı

Irak'ın Kerkük kentinde IŞİD saldırıları nedeniyle kırmızı alarm durumuna geçildi

Kerkük'te IŞİD alarmı

KERKÜK - Irak’ın Kerkük kentinde terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırıları nedeniyle kırmızı alarm durumuna geçildiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, kentteki tüm peşmerge ve polislerin izinleri kaldırıldı. IŞİD militanlarının bulunduğu kentin güney sınırına çok sayıda peşmerge, ağır silahlar ve askeri araçlar sevkedildi.

Kent içindeki cadde ve sokaklarda da güvenlik noktalarının sayısı artırıldı. Çok sayıda asker ve polis, belirlenen noktalarda görevlendirildi.

IŞİD, günlerdir Kerkük’ün 15 kilometre güneyindeki alanlara mevzilenmiş durumda. Bu bölgedeki Beşir köyü de Türkmenlerin elinde. Güvenlik kaynaklarının, bölgedeki IŞİD hareketliliği nedeniyle teyakkuza geçtiği öğrenildi.

Zebari: IŞİD, Irak için varoluşsal bir tehdit

IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) yönelik saldırıları devam ediyor.

Bölgenin birçok noktasında sıcak çatışmalar yaşanırken, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Erbil'e geldi ve son olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kent merkezindeki Saad Abdullah Konferans Salonu'nda IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin ile basın toplantısı düzenleyen Zebari, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplarla mücadelede kendilerine destek veren ülkelere teşekkür etti.

Hava saldırısı talimatı veren ABD Başkanı Barack Obama'ya minnettar olduklarını ifade eden Zebari, "Bu operasyonların en önemli yönü insani olmasıdır çünkü mezhebi, dini ve ırkından dolayı yerinden edinmiş yüzbinlerce insan var. Asıl amaç; bunların güvenli şekilde evlerine dönmelerini ve huzur içinde yaşamalarını sağlamaktır" diye konuştu.

"İnsanlık adına savaşıyoruz"

ABD'nin hava desteğinin sınırlı olacağını asıl mücadeleyi Irak halkının ve güvenlik güçlerinin yürüteceğini vurgulayan Zebari, şunları kaydetti: 

"IŞİD, Irak için varoluşsal bir tehdit. Hiçbir şekilde küçümsenecek bir yönü yok. Uluslararası kamuoyunun buna sessiz kalmamış olması çok önemli bir gelişmedir. Komşu ülkelerimiz Türkiye ve İran'a da teşekkür ediyorum. Bu terörist yapı, kendisinden farklı olan herkese saldırıyor. Biz, burada onlarla insanlık adına savaşıyoruz ve bu yüzden bütün dünyanın yanımızda olduğunu biliyoruz. 

Mesela 10 araçlık bir IŞİD konvoyu Erbil'e sızmaya çalıştı. Sızma teşebbüsü, hava saldırısıyla etkisiz hale getirildi. IŞİD, Suriye'deki binlerce savaşçısını kuvvetlerini Musul'a kaydırdı." 

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, IŞİD'in baştaki hedefinin Bağdat olduğunu ancak daha sonra strateji değiştirerek Erbil'e yöneldiğini aktardı. 

Zebari, Peşmerge ile Irak ordusu arasında askeri işbirliği olup olmadığına ilişkin bir soruya "Her iki güç, koordineli bir şekilde IŞİD'e karşı savaşıyor. Bunun en bariz örneği ise Irak ordusunun daha önce bazı noktalara hava saldırısında bulunmasıdır" karşılığını verdi.

Kürt bölgesinin güvenlik gücü olan Peşmergenin zaafiyetine de değinen Zebari, "IŞİD, ele geçirdiği Irak ordusunun en gelişmiş ve yeni silahlarıyla Kürt bölgesine saldırıyor. Buna karşılık Peşmergenin silah gücü ise çok yetersiz. Şimdiye kadar ABD'nin dışında başka bir ülke bu operasyona askeri olarak katılmamıştır" diye konuştu.

Türkiye, ABD ve İran'a teşekkür

Dışişleri Bakanı Zebari'nin ardından konuşan IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin ise IŞİD'ın bu sabah itirabıyla Musul Barajı'nı kuşattığını söyledi. 

IŞİD'ın saldırılarına başladığı 9 Haziran'dan bu yana "150 Peşmergenin şehit olduğunu 500'den fazla Peşmergenin de yaralandığını" kaydetti.

Bu sabah Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan bir terörist Musul'un kuzeyinde yakalandığını bildiren Hüseyin, şunları dile getirdi: 

"Dünyanın her yerinden buraya savaşmaya gelenler var. Bunlar insanlığa karşı savaşıyorlar. Bu bir toprak savaşı değil. Onlar farklı olana karşı biz ise açık toplumdan yanayız. Kürdistan halkı olarak, ABD, Türkiye ve İran'a verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Zebari ile Hüseyin, basın toplantısının sonunda nihai hedefin IŞİD'in Irak topraklarından çıkartılması olduğu mesajını tekrarladılar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.