Kerry'den ajan Snowden'a 'geri dön' çağrısı

Kerry, Snowden’ın bir 'kahraman' veya 'vatan haini' olduğuyla ilgilenmediğini açıkladı 'mert davranıp' ülkesine dönmesi için cesaretlendirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NEW YORK - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan istihbaratının sırlarını ifşa eden, Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in eski çalışanı Edward Snowden'ı "mert davranıp" ülkesine dönmeye çağırdı. 

Kerry, 30 yaşındaki Snowden için "Eğer Amerika'ya inanıyorsa, Amerikan adaletine güvenmeli" dedi.

BBC'de çıkan haber göre, ABD Dışişleri Bakanı bu açıklamayı, Snowden'ın NBC televizyonuna verdiği mülakattan sonra yaptı.

Snowden mülakatta, ABD'nin pasaportunu iptal etmesi nedeniyle Rusya'ya sığınmak zorunda kaldığını söylemişti.

Edward Snowden, kendisini iddia edilenin aksine "düşük seviyeli bir analist" değil, elektronik gözetim konusunda uzmanlaşmış, eğitimli bir ajan olarak tanımlamıştı.

John Kerry, "Bir vatansever kaçmaz. Eğer Snowden gerçekten Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmek istiyorsa onu bugün uçağa bindirebiliriz" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Snowden'ın "kafasının karışık" olduğunu ve ülkesine çok fazla zarar verdiğini öne sürdü.

'CIA Ajanıydım'

30 Mayıs 2013'te ABD'den kaçan Snowden, Rusya'da geçici sığınma izniyle yaşıyor.
Snowden geçen yıl çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA'in ABD'de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu. Skandal, ABD'de NSA'in rolü ve bu tür geniş takibat yapmak için yetkileri olup olmadığı hakkında bir tartışma başlatmıştı.

Snowden NBC ile röportajında kelimenin geleneksel anlamında bir casus "olarak eğitildiğini" söyledi. Örneğin yurtdışında bir işte çalışır gibi davranarak, farklı bir isim altında hayatını sürdüğünü belirten Snowden, yurtdışında ajan devşirmediğini belirtti: "İşim sistemleri ABD için çalışır hale sokmaktı. Bunu en alttan en üste her düzeyde yaptım. Şimdi ABD hükümeti bunları inkâr edebilir, 'o sadece düşük seviyeli bir analizciydi' diyebilir" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir