7 °C

Körfez'deki krize bir ülke daha katıldı

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan krize Nijer de katıldı. Batı Afrika ülkesi, Katar'daki büyükelçisini geri çağıracak.

Körfez'deki krize bir ülke daha katıldı

Nijer Dışişleri Bakanı İbrahim Yakubu, Doha Büyükelçisinin geri çağırılacağını açıkladı.

Yakubu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, Nijer hükümetinin, Körfez bölgesindeki diplomatik gelişmelerin ardından Nijer'in Doha Büyükelçisini ülkeye geri çağırma kararı aldığını duyurdu.

Yakubu, karara ilişkin detay vermedi ancak ulusal basında çıkan bazı haberlere göre, Nijer Devlet Başkanı Mahamadu İssufu, Suudi Arabistan'ın Niamey Büyükelçisiyle görüştükten sonra bu karar aldı.

Nijer'in Suudi Arabistan ile ilişkileri Katar ile olan ilişkilerinden daha eskiye dayanıyor. Ancak İssufu'nun şubat ayında Katar'a yaptığı ziyaret, Nijer ile Katar ilişkilerine önemli ivme kazandırmıştı.

'Doğalgaz ile LNG üzerinden ilerleyen bir savaş var''Doğalgaz ile LNG üzerinden ilerleyen bir savaş var'

Önceki günlerde Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen, Libya, Maldivler, Moritanya ve Mauritius Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini koparırken, Ürdün ve Cibuti diplomatik ilişki seviyesini düşürmüş, Çad da büyükelçisini geri çağırmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.