25 °C

Kritik veri açıklandı

ABD'de tarım dışı istihdam Haziran'da 223,000 ile beklentilerin altında kaldı, işsizlik yüzde 5,3'e geriledi.

Kritik veri açıklandı

ABD'de piyasaların merakla beklediği tarım dışı istihdam verisi açıklandı.  ABD'de tarım dışı istihdam Haziran'da 223,000 ile beklentilerin altında bir yükseliş gösterirken, bir önceki ayın istihdam artışı aşağı yönlü revize edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre işsizlik oranı ise yüzde 5.3'e gerileyerek beklentilerin üzerinde düştü. Reuters anketine katılan ekonomistler tarım dışı istihdamın Mayıs'ta 230,000 artmasını,işsizlik oranının ise yüzde 5.4'e inmesini bekliyorlardı.

Daha önce 280,000 olarak açıklanan Mayıs ayı tarım dışı istihdamdaki artış 254,000'e revize edilirken, yüzde 5.5 olarak açıklanan işsizlik oranında revizyon yapılmadı.

İşsizlik maaşı başvuruları arttı
    
ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 27 Haziran ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 10 bin kişi artarak 281 bine geldi. Piyasalarda beklenti başuruların bin kişi azalarak 270 bin olacağı yönündeydi. 
    
Bir önceki haftanın rakamı 271 binde revize edilmedi. 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları bin kişi artarak 274 bin 750 oldu. İşsizlik maaşından yararlanmaya devam edenlerin sayısı 20 Haziran ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 15 bin düşüşle 2 milyon 264 bin oldu. 4 haftalık ortalamalara göre işsizlik maaşı başvurusundan yararlananlar 15 bin artışla 2 milyon 252 bin 500 olarak açıklandı.
    
İşsizlik sigortalıların oranı ise aynı dönemde mevsimsel düzeltilmiş verilerle yüzde 1,7 olarak kalırken, takvim ve mevsimsel düzeltilmiş verilerle yüzde 1,6 olarak değişmedi.
    
İşsizlik sigortalıların oranı işsizlik maaşından yararlanmaya devam edenler ile işsizlik maaşı başvurularının oranından hesaplanıyor.

Fabrika siparişleri düştü

ABD'de fabrikalara gelen siparişler Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1 düşerek beklentilerin üzerinde geriledi. Reuters anketine katılan uzmanlar fabrika siparişlerinin Mayıs'ta yüzde 0.5 gerileyeceğini tahmin ediyorlardı.
              
Fabrika siparişlerinde Nisan ayı için yüzde 0.4 olarak açıklanan düşüş yüzde 0.7 düşüşe revize edildi.

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap