7 °C

KTHY tarih oldu

Mahkeme, bugün, yapılan başvuru çerçevesinde verilen ifadeler ve sunulan emareler ışığında KTHY'nin tasfiyesine karar verdi.

KTHY tarih oldu

LEFKOŞA - Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY) tasfiyesine karar verdi. Böylece, KTHY'nin hukuki varlığının fiilen sona erdi.

KTHY Yönetim Kurulu, şirketin iflası yönünde önceki gün karar almış ve dün de KTHY'nin tasfiyesi için Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Mahkeme, bugün, yapılan başvuru çerçevesinde verilen ifadeler ve sunulan emareler ışığında KTHY'nin tasfiyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru'nu tasfiye işlemlerinin yürütülmesi konusunda görevlendirdi.

Mahkeme kararı uyarınca bundan sonraki süreçte devreye girecek olan Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru, tasfiye işlemelerinin yerine getirilmesi için çalışma başlatacak. Tasfiye işlemlerinin tamamlanmasının ardından KTHY resmen feshedilmiş olacak.

Karar

Daha sonra kararı açıklayan Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Mehmet Türker, ilgili yasa uyarınca, bir şirketin feshedilmesi için ''şirketin özel bir karar alması'', ''mali yönden ödeyemeyecek duruma gelmesi'' gerektiğine işaret ederek, bu sebeplerin KTHY'de çok açık şekilde oluştuğunun görüldüğünü belirtti.

Mahkemenin bu bulgular ışığında borcunu ödeyemeyecek duruma gelen ve acze düşen şirketin tasfiyesinin adil ve hakkaniyet kuralları açısından gerekli olacağı kanısına vardığını kaydeden Mehmet Türker, bu çerçevede Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru;nun tasfiye işlemelerini yerine getirmesi için atanmasına karar verdiğini açıkladı.

Türker, şirket yetkililerinin, Şirketler Mukayyidi ve Resmi Kabz Memuru;nun talebi ışığında belirleyeceği zamanda talep edilen her türlü bilgi ve belgeyi vermekle yükümlü olduklarını vurguladı.

Karar sonrası açıklamada bulunan KTHY Avukatı Ergin Ulunay, KTHY'nin yapılacak olan tasfiye işlemleri sonucunda resmen feshedileceğini söyledi.

Ulunay, bugün alınan kararla KTHY'nin hukuki varlığının fiilen sona erdiğini de belirtti.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.