24 °C

Maduro, BM'den konuşma yapmaktan vazgeçti

Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro'nun, daha önce açıklanmış olmasına rağmen, gelecek hafta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde konuşma yapmaktan vazgeçtiği açıklandı.

Maduro, BM'den konuşma yapmaktan vazgeçti

Venezuela'da insan hakları ve demokrasiyi ihlal ettiği gerekçesiyle eleştirilen Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, 11 Eylül'de Cenevre'de başlayacak olan üç hafta süreli insan hakları görüşmelerine katılacağı ve ilk gün bir konuşma yapacağı BM yetkilileri tarafından dün açıklanmıştı. Reuters ile bugün konuşan Venezuelalı bir diplomat, "Başkan gelmiyor" dedi.

Konsey sözcüsü Rolando Gomez de bugün yaptığı yazılı açıklamada, "Konsey sekretaryasına yeni ulaşan bir bilgiye göre Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro İnsan Hakları Konseyi'nde konuşma yapmayacaktır. Onun yerine (Dışişleri Bakanı Jorge) Arreaza Montserrat Konsey'e hitap edecektir" denildi.

Birleşmiş Milletler geçen hafta açıkladığı bir raporunda, Venezuela güvenlik güçlerinin hükümet aleyhtarı gösterileri bastırmak için çok yaygın ve kasıtlı olduğu görülen insan hakları ihlalleri yaptığını ve ülkede demokrasinin "ölmek üzere" olduğunu belirtmişti.

Venezuela halen BM İnsan Hakları Konseyi'nin 47 üyesinden biri.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap