14 °C

Merkel'in, eski Doğu Almanya geçmişi tartışılıyor

Merkel'in, eski Doğu Almanya geçmişi tartışılıyor

 

MÜNİH - Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in, eski Doğu Almanya (DDR) yönetim sistemine yakın olup olmadığı tartışılıyor.
Merkel, Berlin'de Alman Film Akademisi'nin düzenlediği bir etkinlikte yaptığı açıklamada, DDR'deki kendi geçmişini hep açık bir şekilde ele aldığını belirterek, "Ben hiç bir şeyi gizlemedim" ifadesini kullandı.
Sorulmadığı için bazı şeyleri anlatmamış olabileceğini ifade eden Merkel, buna "Özgür Alman Sendika Birliği" (FDGB) ve Alman-Sovyet Dostluğu Toplumu'na üyeliğini örnek gösterdi.
Kendisi hakkında eski Doğu Almanya hayatıyla ilgili kitapta yer alan ve çalıştığı Bilimler Akademesi'nde Özgür Alman Gençliği'nde (FDJ) ajitasyon ve propaganda sorumlusu olduğu iddialarıyla ilgili de Merkel, bu konuda daha önce kapsamlı açıklama yaptığını ve DDR'nin gençlik organizasyonuna "toplumsal nedenlerden" dolayı bulunduğunu belirtti. Bunları hatırladığını ifade eden Merkel, şimdi bu konuda başka bir şey çıkması durumunda bununla da yaşanabileceğini söyledi.
Hristiyan Demokrat Birlik Parti'nin (CDU) yetkililerindense Merkel'e destek geldi.
CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner, "seçim döneminde ortaya çıkanların çok ilginç olduğunu, ancak ortaya çıkan bir şey de olmadığını" ifade ederek, "Angela Merkel de genç bir insandı" dedi.
Hessen eyaletinin Başbakanı Volker Bouffier de bu konuda sansasyon yapılacak bir şey görmediğini, kendi açısından bunun Merkel'in DDR'de diğerleri gibi genç bir kadın olduğunu gösterdiğini ve Merkel'i sempatikleştirdiğini kaydetti.
Die Welt gazetesinden Günther Lachmann ve Bild gazetesinden Ralf Georg Reuth tarafından kaleme alınan "Das Erste Leben der Angela M." (Angela M.'nin ilk hayatı) adlı kitap yarın piyasaya sürülecek.
Yazarlar, Merkel'in sosyalist DDR'deki rejime bilinenden daha yakın olduğu ileri sürüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap