24 °C

Murdoch'a göre basının geleceği elektronik ortamda

Medya devi, kağıda basılmış bir gazete yerine gazetenin içeriğinin tamamının yer alacağı mobil desteklere sahip olunabileceğini söyledi

Murdoch'a göre basının geleceği elektronik ortamda

 

WASHINGTON - Medya devi Rupert Murdoch, gazetelerin geleceğinin elektronik ortamda olduğunu söyledi.

Kendi grubu News Corp'a ait Fox Business Network kanalına mülakat veren Murdoch, okurların kağıdı tamamen bırakmasının 10-15 yıl alacağını da belirtti ve "gelecekte kağıda basılmış bir gazete yerine bir gazetenin içeriğinin tamamının yer alacağı, mobil desteklere sahip olunabilecek ve bunlar saat başı ya da 2 saatte bir güncellenecek" dedi.

Bunun genelleşmesinin 2 ya da 3 yıl alacağını belirten Murdoch, okurun buna tamamen alışmasının ise 10-15 yılı bulacağını kaydetti.

Kendi grubunda yer alan gazetelerin internet sitelerine girişi paralı yapma niyetinde olduğunu da açıklayan Murdoch, "gelecekte okurlar web'de tercih ettikleri gazetelerinin bedelini ödemeliler. Gazetelerin internetteki ücretsiz versiyonları dönemi sona erecek, çünkü daha geniş okur kitlelerine ulaşmak, ilgi çekmek için birbirleriyle yarışan gazeteler kendi kendilerini bitirdi. Bundan böyle geri adım atmak zorunda kalacaklar" diye konuştu.

Sorunlar yaşayan basın sektörüne devlet yardımı planıyla ilgili bir soru üzerine Murdoch, "kamunun parasını asla kabul etmeyeceğini" ifade ederek, "eleştirme özgürlüğümüzden ve rolümüzü tam anlamıyla oynamaktan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Rupert Murdoch'un grubunda Wall Street Journal, New York Post ve İngiliz gazeteleri Times ile Sun gibi yayınlar yer alıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap