Musul'u kurtarma operasyonu durdu

Irak ordusunun Musul'u IŞİD'ten geri almak için başlattığı operasyon 5'inci gününde kötü hava koşulları nedeniyle durdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Musul'u terör örgütü IŞİD'in elinden geri almak için, Irak ordusunun başlattığı operasyonun üzerinden beş gün geçti. Ordu, üç köyün kurtarıldığını bildirdi. Bu arada hava muhalefeti dolayısıyla operasyon durduruldu.

Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Zıryar Vesani, yaptığı açıklamada, "Irak askerleri ve militanlar arasında çıkan çatışmada 8 asker hayatını kaybetti, 20'den fazla asker ise yaralandı. Operasyon sonucu daha önce IŞİD'in elindeki üç köy askerler tarafından kontrol altına alındı" bilgisini paylaştı. 

Havanın yağışlı olmasından dolayı, Irak askerlerinin ilerleme kaydedemediğini aktaran Vesani, IŞİD'in elinden geri alınmak istenen Nesir köyü etrafındaki çatışmaların durduğunu ve herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını kaydetti. 

Peşmerge destek veriyor

Musul'un Mahmur ilçesinden üç koldan başlatılan askeri operasyona, Irak ordusu yanı sıra Haşdi Vatani de (Sünni güçler) katıldı ancak Peşmerge güçleri sadece destek rolünü üstlendi ve aktif bir şekilde çatışmalara girmedi.

Bölgedeki çatışmaların şiddetinin artmasıyla birlikte, can güvenliği dolayısıyla yaklaşık bin 500 sivil evlerini terk edip, IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden Peşmerge güçlerinin mevzilerine sığındı. 

Irak Savunma Bakanlığı 24 Mart tarihinde terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul kentinin geri alınması için askeri operasyona başlandığını duyurmuştu.