6 °C

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu

Irak ordusu ve destek güçleri Musul'un girişinde bir mahallenin kontrolünü sağladı.

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul kent merkezinin doğu girişine yakın Kokceli mahallesinin büyük kısmında kontrolü sağladığı bildirildi.

Orduda görevli Tümgeneral Ahmed Azizi yaptığı açıklamada, "Irak ordusuna bağlı anti-terör timlerinin Kokceli mahallesini kuşatmasından iki saat sonra mahallede büyük oranda kontrol sağlandı." dedi.

Güvenlik güçleri ve terör örgütü mensupları arasında çıkan yoğun çatışmaların bazı bölgelerde yer yer devam ettiğini belirten Azizi, "Bölgede çıkan çatışmalarda şu ana kadar 34 militan öldürüldü. Hayatını kaybedenlerin çoğu keskin nişancıydı" diye konuştu.

Musul kent merkezinden 1 kilometre mesafede ve kentin doğu girişinde bulunan Kokceli mahallesinin teröristlerden tamamen kurtarılması halinde, Irak ordusu iki buçuk yıllık aradan sonra ilk kez kente girecek. Söz konusu güvenlik güçlerine Peşmergenin eşlik etmediği kaydedildi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, 17 Ekim tarihinde terör örgütü DEAŞ'ın 10 Haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu Musul'un geri alınması için kurtarma operasyonun başladığını duyurmuştu.

Musul'da çatışma ortasında kalan siviller kaçıyor

Irak ordusu ve DEAŞ militanları arasındaki çatışmaların yoğunlaşmasından dolayı can güvenlikleri tehlikede olan siviller, silahlı güçlerin hedefi olmamak için araçlarına beyaz flamalar takarak Peşmerge'nin kontrolündeki Hazır bölgesine gidiyor.

Öte yandan, bölgedeki güvenlik güçleri de evlerini terk eden sivillerin kentin güneydoğu bölgesinde Irak merkezi hükümeti tarafından inşa edilen Hazır Sığınmacı Kampı'na sevk edileceklerini belirtti.

"DEAŞ yüzlerce aileyi rehin tutuyor"

Öte yandan DEAŞ'ın Musul'da yüzlerce aileyi okul ve hükümet binalarında rehin tuttuğu bildirildi.

Irak Ortak Operasyonlar'ında görevli komutan Nibras el-Mekuki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musul'daki kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, DEAŞ terör örgütü Musul'un sol kanadındaki (kuzey doğu) el-Hadra, Kudüs, es-Semah ve el-Karama bölgelerindeki aileleri okullarda toplamaya zorladı ve buna karşı çıkanları ölümle tehdit etti." dedi.

Musul'un birçok bölgesinde iki günden beri elektriklerin kesik olduğu bilgisini aldıklarını sözlerine ekleyen Mekuki, kentte ayrıca içme suyu ve hastanelerde ilaç sıkıntısının baş gösterdiğini aktardı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.