18 °C

"NATO'da gerçekleşen olay utanç verici bir hata"

Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Ian Lesser, Norveç'teki NATO tatbikatı sırasında yaşanan olayın utanç verici ve korkunç bir hata olduğunu söyledi.

NATO'da gerçekleşen olay utanç verici bir hata

Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından German Marshall Fund'ın Başkan Yardımcısı Ian Lesser, Norveç'te yapılan NATO tatbikatı sırasında "Atatürk ve Erdoğan" düşmanlığına ilişkin olayın utanç verici ve korkunç bir hata olduğunu vurguladı.

AA muhabirine konuşan Lesser, Norveç'te NATO'nun Müşterek Harp Merkezi'nde gerçekleştirilen Trident Javelin tatbikatı sırasında Atatürk'ün fotoğrafının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da isminin simülasyon çerçevesinde kullanılan programda sahte hesap açılarak "düşman taraf" olarak gösterilmesiyle patlak veren skandalı değerlendirdi.

Bu olayın özellikle Türkiye ve NATO müttefikleri arasında son dönemde zaman zaman gerilen ilişkilerin üstüne gerçekleşmesinin büyük bir talihsizlik olduğunu dile getiren Lesser, "Gerek S-400'lerin satın alınmasına ilişkin oluşan gerginlik gerek gerilen ABD-Türkiye ilişkilerinin yarattığı aşırı kızgın ortamın üstüne bu olayın gerçekleşmesi, durumu daha da kötüleştirdi" ifadelerini kullandı.

"Türk halkına hakaret niteliğinde bir olay"

Lesser, "Benim anladığım kadarıyla NATO'nun genelinde bu olayın büyük bir saygısızlık olduğu yönünde ortak görüş mevcut. Gerçekten de bu çok çok korkunç ve utanç verici bir hata ve Türk halkına hakaret niteliğinde bir olay" diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de bu olaya ilişkin tutumunun çok net olduğunu hatırlatan Lesser, olay sonrasında "olağanüstü düzeyde özür dileme zinciri" yaşandığını, bunun da durumun ciddiyeti itibarıyla gerekli olduğuna dikkati çekti.

"Bu çok ciddi bir durumdu ve aynı ciddiyetle ele alındı" diyen Lesser, NATO kapsamında hiç kimsenin bu olayı savunmadığını belirtti.

"Türkiye'nin NATO'ya, NATO'nun da Türkiye'ye ihtiyacı var"

Türkiye'nin bulunduğu bölgeden kaynaklanan güvenlik sınamalarıyla mücadele ettiğini, NATO'nun da gerek Rusya gerek güneyden oluşan tehditlerle baş etmek için Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu hatırlatan Lesser, "Türkiye'nin NATO'ya, NATO'nun da Türkiye'ye ihtiyacı var. Bu sadece sembolik bir bağ değil" vurgusunu yaptı.

Lesser, iki tarafta bulunan siyasi liderler ve karar alıcıların çok önemli olan "ortak stratejik çıkarlara" odaklanması gerektiğini söyledi.

"Türkiye ve Batı dünyasındaki ortakların güvenlik çıkarları ayrılmaz şekilde birbirine bağlı." diyen Lesser, Türkiye'nin NATO'dan çıkacağını düşünmediğini, aynı şekilde NATO'nun da Türkiye'den vazgeçeceğini kesinlikle düşünmediğini dile getirdi.

"Türkiye-Batı arasında iş birliği alışkanlığı var"

İlişkilerin tekrar rayına oturması için Genel Sekreter Stoltenberg'in Türkiye'ye ziyaret düzenlemesinin ne tür bir etkisi olacağının sorulması üzerine Lesser, kişisel irtibatların her zaman faydalı sonuçlar doğuracağına işaret etti.

Türkiye ve Batı dünyası arasındaki bağların sadece stratejik çıkarlarla sınırlı olmadığını kaydeden Lesser, "Türkiye'nin ve Batı'nın çok uzun yıllara dayanan iş birliği alışkanlığı var" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap