11 °C

Obama 'resmen' başkan adayı

Illinois Senatörü Barack Obama, New York'ta 1549 delegenin oyunu alarak başkan adayı oldu

Obama 'resmen' başkan adayı

WASHINGTON - 4 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçiminde Illinois Senatörü Barack Obama, Denver'da gerçekleştirilen Demokrat Parti kongresinin üçüncü gününde yapılan oylama sonucu partisinin ''resmen'' başkan adaylığını kazandı.

Obama, ABD başkanlık seçimine giden yolda, ülkenin iki büyük siyasi partisinden birinin başkan adaylığını resmen üstlenen ilk siyah olarak Amerikan tarihine adını yazdırdı. Demokrat Parti'nin başkan adayı kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimini kazandığı takdirde Beyaz Saray'da görev yapacak olan ilk siyah ABD başkanı da olacak. Demokrat Parti'nin kongresinin üçüncü gününde partinin başkan adayını seçmek üzere tek tek eyaletlerden hangi adaya oy verdiklerini açıklamaları istendi. Alfabetik sırayla adları okunan her bir eyaletin sözcüsü, oyların Senatör Hillary Clinton ve Barack Obama'ya hangi oranda gittiğini duyurdu. Sıra New York'a geldiğinde, Obama 1549 delegenin oyunu, Clinton ise 341 delegenin oyunu almıştı. New York'un 282 oyunun ne kadarının Clinton'a gideceği beklenirken, New York Senatörü Clinton söz alarak partinin birliğinin önemini vurguladı. Clinton, ''Obama bizim adayımızdır ve ABD Başkanımız olacaktır'' diyerek, oylamanın o noktada kesilip, oy birliğiyle Barack Obama'nın, Demokrat Parti başkan adayı seçilmesini istedi. Salondan büyük alkış alan bu konuşmanın ardından, pek çok kişinin ''Hillary! Hillary!'' diye tempo tuttuğu duyuldu. ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Partili Nancy Pelosi, Hillary Clinton'ın bu talebinden sonra salondaki delegelere seslenerek, Obama'nın Demokrat Parti'nin ABD Başkan adaylığını onaylayıp onaylamadıklarını sordu ve salondan gelen güçlü ''evet'' yanıtının ardından Pelosi, Obama'nın resmen Demokrat Parti'nin başkan adayı olduğunu duyurdu.

Joe Biden'e de onay

Barack Obama'nın Demokrat Parti'nin başkan adaylığını resmen almasından sonra Senatör Joe Biden da partinin başkan yardımcısı adaylığını Demokrat Parti kongresindeki sözlü oylamanın ardından aldı. Obama'nın kendisine başkan yardımcısı adayı olarak seçtiği Delaware Senatörü Biden, Denver'daki Demokrat Parti kongresinin üçüncü gününde, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi'nin yaptığı sembolik sözlü oylamanın ardından resmen başkan yardımcısı adayı seçildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap