7 °C

Özgür Avrupa Radyosu'nun ofisi mühürlendi!

Azerbaycan Başsavcılığı, Özgür Avrupa Radyosu'nun ülkede Azadlıg Radyosu diye bilinen Bakü ofisini, Başsavcılığın Ağır Suçlar Dairesi Soruşturma Biriminin soruşturduğu bir suç dosyası nedeniyle mühürledi.

Özgür Avrupa Radyosu'nun ofisi mühürlendi!

Özgür Avrupa Radyosu'nun (Radio Free Europe/Radio Liberty RFE/RL) Azerbaycan Ofisi, savcılık kararıyla mühürlendi.

Azerbaycan Başsavcılığı yetkilileri, Özgür Avrupa Radyosu'nun ülkede Azadlıg Radyosu diye bilinen Bakü ofisinde gerçekleştirdiği arama sonrasında ofisi mühürledi. Başsavcılıktan APA Haber Ajansı'na yapılan açıklamada, aramanın Başsavcılığın Ağır Suçlar Dairesi Soruşturma Biriminin soruşturduğu bir suç dosyası nedeniyle yapıldığı bildirildi.

Ofiste arama yapıldı; hafıza kartları, bilgisayarlar ve belgelere el konuldu                                  

Yerel saatle 10.30'da başlayan aramanın akşam saatlerine kadar devam ettiği, yetkililerin ofisin mührüne, hafıza kartlarına ve bazı bilgisayarlar ile belgelere el koydukları daha sonra da ofisi mühürledi.

Radyo çalışanlarından edinilen bilgiye göre, kendilerine bahsi geçen suç dosyasının içeriği ve mühürleme kararıyla ilgili bilgi verilmedi. 

ABD Kongresi tarafından desteklendiği iddia edilen Özgür Avrupa Radyosu'nun karasal yayım lisansı geçtiğimiz yıllarda Azerbaycan'da iptal edilmişti.

Radyonun Bakü ofisi çalışanı Hatice İsmayıl isimli gazeteci, bir dönem arkadaşlık yaptığı Tural Mustafayev isimli şahsın şikayeti üzerine 5 Aralık'ta "intihara teşvik etmek" suçundan tutuklanmıştı.

İsmayıl'ın tutuklanması üzerine ABD ve AB'den Azerbaycan hükümetine tepkiler gelmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Azerbaycan hükümetini basın özgürlüğünü kısıtlamakla suçlamıştı. 

"ABD kendi ülkelerindeki insan hakları ihlallerine baksın"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Azer Gasımov, eleştirilere, "ABD Dışişleri Bakanlığını, kendi ülkelerinde yaşanan insan hakları ihlallerine, demokratik ilkelerin kabaca ihlal edilmesine bakmaya davet ediyorum" şeklinde yanıt vermişti.

ABD: Karar "derin rahatsızlık" yarattı

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi, Özgür Avrupa Radyosu Azerbaycan Ofisi'nin savcılık kararıyla mühürlenmesinin “derin rahatsızlık” yarattığını söyledi.

RFE/RL çalışanlarının göz altına alınması ve ofis aranırken sorgulanmalarını eleştiren yetkili, arama ve sorgulamanın nedenlerinin bilinmediğini kaydetti.

Yetkili, bu muamelenin kendilerinde derin rahatsızlık yarattığını bildirerek, medya özgürlüğünü koruma noktasında sorumlu yetkilileri, Azerbaycan’ın uluslararası taahhütlerine saygı göstermeye çağırdı.

Yetkili, “Bağımsız ve özgür bir basın, ülkenin iyiliği için kritik önemde” dedi..

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.