4 °C

"ABD'nin kuruluş prensiplerine ters"

İngiltere Maliye Bakanı Osborne: Trump'ın ifadeleri ABD'nin kuruluş prensiplerine ters

"ABD'nin kuruluş prensiplerine ters"

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Donald Trump'ın Müslümanlara ve Londra’ya yönelik sözleriyle ilgili, "Trump'ın ifadeleri ABD'nin kuruluş prensiplerine ters düşmektedir" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Romanya ve Polonya ziyaretleri dolayısıyla İngiliz Parlamentosu'nda haftalık yapılan "Başbakan'a Sorular" oturumuna başkanlık eden İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Londra polisinin İngiltere'deki Müslümanlarla iyi ilişkileri olduğunu kaydetti.

Osborne, "İngiliz Müslümanlarının ülkemize katkısı büyük. Trump'ın ifadeleri, ABD'nin kuruluş prensiplerine ters düşmektedir. Demokratik bir tartışmayla bu tür saçmalıklara ve görüşlerinin kabul görmediğine cevap verilebilir" diye konuştu. 

'Esad üzerinde bir kontrolümüz yok'

İngiliz Parlamentosu'nda geçen hafta Suriye'deki IŞİD hedeflerine hava operasyonu düzenlenmesiyle ilgili tezkerenin kabulünün ardından özellikle Suriye'deki petrol sahalarının hedef alındığını ifade eden Osborne, ayrıca Irak güvenlik güçlerine destek verdiklerini söyledi. 

Esad rejiminin hastaneleri hedef almasıyla ilgili bir soru üzerine Osborne, "Ne yazık ki Esad üzerinde bir kontrolümüz yok. Esad'ın gitmesini istememizin nedenlerinden biri de bu" ifadesini kullandı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.