11 °C

"Ana hedefimiz sığınmacı akınını durdurmak"

AB Konseyi Başkanı Tusk, AB-Türkiye Zirvesi ile ilgili olarak, "Ana hedefimiz, Avrupa'ya sığınmacı akınını durdurmak" dedi.

"Ana hedefimiz sığınmacı akınını durdurmak"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Ana hedefimiz, Avrupa'ya sığınmacı akınını durdurmak" dedi.

Tusk, Brüksel'de düzenlenen AB-Türkiye Zirvesi girişinde, zirvenin AB ve Türkiye'nin Avrupa'daki sığınmacı krizinin çözümü için ne yapması gerektiğini görüşmek üzere yapıldığını söyledi.

AB ile Türkiye arasında haftalar süren çalışma ve görüşmeler yapıldığına dikkati çeken Tusk, "Ana hedefimiz, Avrupa'ya sığınmacı akınını durdurmak. Görüşmeler sonunda bir anlaşmaya vardık. Umarım bugün bütün taraflar bu anlaşmayı kabul eder" diye konuştu.

Tusk, yapılan zirvenin geniş bir boyutu olduğunu belirterek, "Türkiye'nin AB'ye giriş süreci de dahil Türkiye ile ilişkileri daha canlandırmak amacındayız" ifadesini kullandı.

Donald Tusk, "Türkiye tek başına bu sığınmacı krizinin çözümü için anahtar ülke değil. AB'nin dış sınırlarını korumak bizim sorumluluğumuz ve görevimiz. Üçüncü ülkelere bu görevi yaptıramayız. Dış sınırları korumazsak Schengen tarih olur" şeklinde konuştu.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, "Türkiye'de sığınmacılara iş, eğitim ve sosyal haklar sağlanırsa, sığınmacılar Türkiye'de kalır" dedi.

Löfven, Türkiye'ye sığınmacılar için mali destek sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye ile birlikte çalışmak gerekiyor. Türkiye ile yeni fasıllar açılırsa demokrasi ve insan hakları konusunda ilerleme sağlanır" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.