8 °C

"Kimyasal saldırı, korkunç bir suç"

"Kimyasal saldırı, korkunç bir suç"

KUDÜS - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı saldırıyı "trajik sonuçları olan korkunç bir suç"  olarak nitelendirdi. 

Netanyahu, haftalık kabine toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıda aralarında kadın, çocuk ve bebeklerin de bulunduğu sivillerin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını belirtti.

"Suriye'deki durum bu şekilde devam edemez" diyen Başbakan Netanyahu, Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların İsrail için bir tehdit oluşturması halinde kendi vatandaşlarını nasıl koruyacaklarını bildiklerini kaydetti. 

Öte yandan İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'te yer alan haberde, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile İsrail Genelkurmay Başkanı Beni Gantz'ın bir telefon görüşmesi yaparak Suriye'deki son gelişmeleri ele aldıkları belirtildi. Haberde, kimyasal silah saldırısının ardından Suriye'ye yönelik askeri müdahale konusunda henüz bir karar alınmadığını ancak sınırlı bir operasyon yapması konusunda ABD'ye baskıların arttığı ifade edildi. 

- Livni'nden yalanlama

İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni ise İsrail güçlerinin Suriye'de bulunduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İsrail ordu radyosuna konuşan Livni, İsrail askerlerinin Suriye topraklarında bulunmadığını belirtirken, "Batılı ülkelerin Suriye'ye askeri operasyon yapmaktan kaçınması, bölgedeki radikal gruplara bir mesaj veriyor" ifadesini kullandı. 

Fransız Le Figaro gazetesinde "Esed'e yönelik operasyon başladı" başlığıyla verilen haberde, ABD, İsrail ve Ürdün komandolarının eğittiği Özgür Suriye Ordusu birliklerinin Esed’e yönelik operasyon başlattığı ve Suriye rejiminin bu nedenle kimyasal silah kullandığı iddia edilmişti.

İsrail ve Filistin arasında başlayan barış görüşmelerine de değinen Livni, Başbakan Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, müzakerelerin ilerleyen safhalarında bir görüşme yapacağını ve bu görüşmenin barış süreci açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap