8 °C

"Yüzyılların bencilliğinin değişeceğine inanmak saflıktır"

Küba'nın eski lideri Fidel Castro, yeni Başkan'ın ABD'ye değişiklik getirmeyeceğinin altını çizdi

"Yüzyılların bencilliğinin değişeceğine inanmak saflıktır"

 

 

HAVANA - Küba'nın eski lideri Fidel Castro, Hükümet kontrolündeki bir internet sitesine yazdığı makalede, ''birçok kişi imparatorluğun başının değişmesiyle imparatorluğun daha hoşgörülü ve daha az kavgacı olacağını söylüyor. Akıllı bir insanın iyi niyetlerinin, yüzyılların çıkarlarını ve bencilliğini değiştireceğine inanmak saflık olur'' dedi.  

Seçimden sonra ilk kez adını belirtmeden Obama hakkında yorumda bulunan Castro, ABD'nin 44'üncü başkanı seçilen Barack Obama'nın ABD'ye değişiklik getirmeyeceğini savundu. 

Castro ayrıca Washington'da küresel mali krizi ele almak için bir araya gelecek olan dünya liderlerinin toplantısını yakından izleyeceğini belirtti ve ABD Başkanı George W. Bush'un G-20 zirvesinin ''yeni bir mali dünya düzeni kurmayı başaracağı'' yönündeki sözlerini eleştirdi. ABD seçiminden önce Castro, Obama'nın ''zeki ve Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'den daha az savaş kışkırtıcısı'' olduğunu, ancak ''Amerikan ırkçılığının Demokratları Beyaz Saray'dan uzak tutacağını'' söylemişti.

Açıklanmayan bir hastalıktan mustarip olan ve 49 yıl sürdürdüğü görevini şubat ayında kardeşi Raul'a devreden Castro, birkaç günde bir genellikle uluslararası konulardaki görüşlerini belirten makaleler yazmaya devam ediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.