5 °C

Savunma hattı yarıldı

Libya'da, Kaddafi'ye bağlı güçler Zaviye kentindeki savunma hattını yardı.

Savunma hattı yarıldı

TRABLUS - Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Zaviye kentindeki savunma hattını yardığı bildirildi.

Kaddafi güçlerinin, muhaliflerin savunma hatlarını ağır havan topu, topçu ve makineli tüfek ateşiyle aşarak başkent Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye kentine girdiklerini kaydeden görgü tanıkları, yer yer yangınların çıktığı kentte, halen makineli tüfek ve patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi.

Libya'nın Zaviye kentindeki muhalifler, Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin yoğun ateşi karşısında kentin daha iç kesimlerinde mevzilenmek için çekildiklerini bildirdi. Açıklamada bulunan muhalif savaşçılardan biri "Kaddafi güçleriyle sokaklarda çarpışacağız. Kaddafi iktidarda kaldığı sürece teslim olmayacağız" dedi.

Görgü tanıkları, ağır havan topu, topçu ve makineli tüfek ateşi desteğindeki Kaddafi güçlerinin Zaviye kentindeki savunma hatlarını aştığını bildirmişlerdi.

El Arabiya televizyonu, Kaddafi'ye bağlı güçlerin tanklarla kentteki evlere ateş açtıklarını duyurdu.

Görgü tanıkları, 200 bin kişinin yaşadığı kentin pek çok kısmını kalın, siyah bir duman tabakasının kapladığını ve keskin nişancıların ateş açtığını belirtiyor. 

Doğudaki muhalifler batıya ilerliyor

Libya'nın doğusundaki muhaliflerin, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçleri Ras Lanuf'tan çıkardıktan sonra batıya doğru ilerlediği bildirildi.

Muhalif güçler, Reuters ajansına yaptıkları açıklamada, savaşçıların, şu anda Ras Lanuf'un yaklaşık 60 kilometre batısındaki Bin Cavad kasabasının kontrolünü ele geçirdiklerini söylediler.

Muhalefet yanlısı Garib Anayzi adlı bir vatandaş da muhalif güçlerin, Bin Cavad'ın 12 ila 15 kilometre ilerisindeki Harava'da olduklarını kaydetti.

Bin Cavad kasabası, başkent Trablus'un 525 kilometre doğusunda bulunuyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.