16 °C

Trump: Kuzey Kore lideri ile arkadaş olsak güzel olurdu

ABD Başkanı Trump, "Onunla (Kuzey Kore lideri Kim) arkadaş olabilsek iyi olurdu ama bunun olacağından şüpheliyim ama olsaydı tüm dünya için güzel olurdu" dedi.

Trump: Kuzey Kore lideri ile arkadaş olsak güzel olurdu

ABD Başkanı Donald Trump, Vietnam'ın başkenti Hanoi'deki Başkanlık Sarayı'nda Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang ile görüştü.

Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Trump, "Biz adil ve karşılıklı ticaret istiyoruz. Bu zamana kadar ABD'ye bu yaklaşım uygulanmadı. ABD değişiyor ve bunu değiştiriyor. Tüm ülkeler kurallara uyarak ticari ilişkiler kurmalı. Kurallara uyan ülkelerle ticaret ilişkisi kurmaya hazırız" diye konuştu.

"Savaş değil barış istiyoruz"

Trump, Kuzey Kore için ise "Tüm ülkeler Kuzey Kore'nin tehditlerine karşı harekete geçmeli. Kaybolacak hayatların olasılığının farkına varmalıdır. Provokasyon değil ilerleme istiyoruz. Kargaşa değil istikrar istiyoruz. Savaş değil barış istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile arkadaşlık kurabilmenin tüm dünya için olumlu bir adım olacağını söyleyen Trump, "Onunla arkadaş olabilsek iyi olurdu ama bunun olacağından şüpheliyim ama olsaydı tüm dünya için güzel olurdu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Trump, Twitter'da paylaştığı mesajda Kuzey Kore lideri Kim'i "şişman ve kısa"
olarak niteledi. Trump mesajında, "Kim Jong-un neden 'yaşlı' diye bana hakaret ediyor. Ben ona hiç 'kısa ve şişman' dedim mi? Doğrusu onunla arkadaş olmayı gerçekten denedim, belki bir gün bu gerçekleşir" dedi.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.