10 °C

Türkiye, BM Engelli Hakları Sözleşmesi'ne dahil oldu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'de Engellilerin Hakları Sözleşmesi'ne ilişkin Türkiye'nin onay belgesini verdi.

Türkiye, BM Engelli Hakları Sözleşmesi'ne dahil oldu

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'de düzenlenen 2009 Sözleşme Etkinliği kapsamında düzenlenen törende, Engellilerin Hakları Sözleşmesi'ne ilişkin Türkiye'nin onay belgesini verdi ve sözleşmenin İhtiyari Protokolü'nü imzaladı.

Bakan Davutoğlu, BM'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, onay belgesini vermekten memnuniyet duyduğunu ve bunun Türkiye'nin insan haklarına olan bağlılığını bir kere daha teyit ettiğini belirtti. Davutoğlu, sözleşmenin engellilerin haklarını korumaya, geliştirmeye ve onların topluma eşit ve tam olarak katılmalarına katkıda bulunacağını belirtti.

BM Genel Sekreteri'nin hukuki işlerden sorumlu yardımcısı Patricia O'Brien da Davutoğlu'nun elini sıkarak kendisine teşekkür etti.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme ile birlikte, Türkiye'nin BM'de 8 temel insan hakları sözleşmesine taraf olduğu bildirildi.

Müzakereleri 2000 yılında başlayan Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, 13 Aralık 2006 tarihinde BM Genel Kurulu'nda oylamasız kabul edildi ve 3 Mayıs 2008'de yürürlüğe girdi. Sözleşme genel ilkeler, genel yükümlülükler, eşitlik-ayrımcılık yasağı, erişebilirlik, eğitim, sağlık, çalışma ve istihdam, siyasi ve kamusal hayata katılım gibi çeşitli başlıklar altında, engellilerin haklarını ve taraf devletlerin yükümlülüklerini düzenliyor.

Sözleşmenin İhtiyari Protokolü de kişi ve gruplara sözleşmenin uygulanmasını denetlemek üzere kurulan Engellilerin Haklarına İlişkin Komite'ye, iç hukuk yolları tükendikten sonra başvuru imkanı tanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap