12 °C

Türkiye'den Irak'a suçlama

Türkiye Birleşmiş Milletler'de Irak'ı terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi zedelemek ile suçladı.

Türkiye'den Irak'a suçlama

Türkiye, Başika kampına konuşlandırdığı askerler nedeniyle kendisini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayet eden Irak hükümetini, IŞİD ile mücadeleye zarar vermekle suçladı.

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye'nin Irak'tan askerlerini derhal çekmesi talebiyle Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi tarafından getirilen tasarıyı görüşmek üzere cuma günü toplandı. Daha önce Güvenlik Konseyi'nin son başvuru mercii olduğunu belirten Caferi, "Irak Türkiye'nin Irak topraklarında izinsiz bulunan güçlerini geri çekmesi için tüm diplomatik kanallar ve ikili müzakere yollarının kullanılması için hiçbir çabadan kaçınmadı" dedi.

Türkiye Iraklı milislerin İslam Devleti ile mücadele için eğitilmesi için Musul kenti yakınlarındaki Başika kampında eğitmen bulunduruyordu. Ankara kampı İslam Devleti saldırısı ihtimaline karşı güçlendirmek için gönderdiğini belirttiği asker ve zırhlı araçların bir kısmını Irak'ın sert tepkisi nedeniyle geri çekti.

Türkiye'nin BM büyükelçisi Halit Çevik, Türkiye'nin Başika'ya asker göndermesinin bağlam dışına çıkarıldığını belirterek, destek güçlerinin kampa yönelik tehditlerin artması üzerine gönderildiğini belirtti.

Ankara'nın gerilimi düşürmek için gerekli önlemleri aldığını ifade eden Çevik, artık tekrar İslam Devleti ile mücadeleye odaklanılması gerektiğini ifade ederek, "Başından bu yana ikili kanalları kullanarak bu sorunu gidermeye çalıştık. Bu sorunun çeşitli uluslararası platformlara taşınması IŞİD'e karşı uluslararası birliğini zedelemekten başka bir amaca hizmet etmiyor" dedi.

              

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.